Dışişleri Bakanlığından ABD'nin sözde barış planına sert tepki!

Güncel
Ozan Barış Erim
29 Ocak 2020, 10:10
Ozan Barış Erim
29 Ocak 2020, 10:10

Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Filistin-İsrail meselesine “çözüm bulmak” iddiasıyla hazırladığı sözde barış planının ölü doğduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin, Filistin-İsrail meselesine “çözüm bulmak” iddiasıyla hazırladığı sözde barış planının ölü doğduğunu belirterek, “İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, iki devletinde Filistin topraklarının gasp etmeyi planladığı vurgulanarak, “Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gasbetmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz.” değerlendirmesine yer verildi. 

“BAĞIMSIZ FİLİSTİN İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kudüs’ün, Türkiye’nin kırmızı çizgisi olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz. Kardeş Filistin halkının daima yanında olacağız. Filistin topraklarında bağımsız Filistin için çalışmaya devam edeceğiz. Filistin’in kabul etmeyeceği hiçbir planı desteklemeyeceğiz. İşgal politikalarına son vermeden Orta Doğu’ya barış gelemez.”