Dışişleri Bakanlığı: Türkiye IMO Konsey üyeliğine yeniden seçildi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2021, 09:49
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2021, 09:49

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konsey üyeliğine tekrar seçildiğini açıkladı. Türkiye’nin ilk kez aday olduğu 1999’dan itibaren iki yılda bir yapılan bütün Konsey seçimlerinde üye olduğu belirtildi.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamaya göre IMO Konsey üyeliği seçiminin, Londra’da gerçekleştirilen IMO 32. Genel Kurul toplantısı yapıldı. Konseyde yeniden aday olan Türkiye’nin Konsey üyeliğine tekrar seçildiği duyuruldu.
Bakanlığın konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye’nin ilk kez aday olduğu 1999’dan itibaren iki yılda bir yapılan bütün Konsey seçimlerinde üye olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ KONUMU PEKİŞTİ”

“Bugün gerçekleştirilen seçimlerde de olumlu bir sonuç alınması, Birleşmiş Milletlerin deniz emniyeti-güvenliği ve deniz çevresinin korunması gibi teknik denizcilik konularındaki uzmanlık kuruluşu olan IMO’nun yürütme organı olan Konseydeki güçlü konumumuzu pekiştirmiştir.

Ülkemiz IMO Konsey üyeliği çerçevesinde, denizcilik alanında sahip olduğu imkân ve kabiliyetleri ile bilgi ve tecrübesi sayesinde IMO çalışmalarına ve bağlı olduğu IMO hedeflerinin ilerletilmesine yönelik somut katkılarda bulunmaya devam edecektir.”​​​​​​​