Dışişleri Bakanlığı: İsrail'in işgalci anlayışını şiddetle reddediyoruz

22 Şubat 2020, 17:34

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Doğu Kudüs’teki yasa dışı yerleşim birimlerini genişletme kararına tepki gösterilerek uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını hiçe sayan işgalci anlayışı bir kez daha şiddetle reddedildiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, ülkesinde seçimlere sayılı günler kala, işgal altında tutulan Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerde yine çok sayıda ilave konut inşa edileceğini açıkladığı belirtildi.

Her seçim öncesinde, Filistin halkının haklarını gasbetmeyi ve uluslararası hukuku ayaklar altına almayı alışkanlık edinen İsrail yönetiminin bu alışkanlığını sürdürdüğünün görüldüğü vurgulanan açıklamada şunlar yer aldı:

“İSRAİL’İN, ABD’NİN BARIŞ PLANINDAN CESARET ALDIĞI AÇIK”

“İsrail’in söz konusu yasa dışı adımları atarken ABD tarafından bir süre önce açıklanan sözde barış planından da cesaret aldığı açıktır. Filistin toprakları Filistin halkınındır. İşgalci zihniyet bu gerçeği hiçbir zaman değiştiremeyecektir.”

İsrail Başbakanı Netanyahu 21 Şubat 2020 tarihinde Doğu Kudüs’te yer alan iki yasa dışı Yahudi yerleşim birimine 5 bin 200 yeni konut inşa edeceklerini açıklamıştı.

Netanyahu’nun söz konusu kararının, İsrail’de 2 Mart’ta yapılacak erken seçime sayılı günler kala gelmesi ise dikkat çekti.

İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now’ın verilerine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs’te 13 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunmakta.