Dışişleri Bakanlığı: İslam karşıtlığı derhal çözüm bulunması gereken bir mesele

Güncel
Ömer Cihad Kaya
12 Haziran 2019, 17:17
Ömer Cihad Kaya
12 Haziran 2019, 17:17

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, son dönemde yurt dışında artan cami saldırısı girişimleriyle ilgili bir bildiri yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı, son dönemde Almanya başta olmak üzere bazı Batı Avrupa ülkelerindeki Müslüman topluma ve camileri hedef alan saldırılara ilişkin kaygı ve üzüntü duyulduğunu belirtti.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığının her geçen gün daha da endişe verici boyutlara ulaşması, derhal çözüm bulunması gereken bir mesele haline gelmiştir. İbadet özgürlüğünün ve ibadet yerlerinin kutsallığının korunmasının devletlerin sorumluluğunda olduğu unutulmamalıdır. Yerel emniyet makamlarına intikal eden saldırıların faillerinin adalet karşısına çıkarılmaları ve camilerin güvenliğinin tam anlamıyla sağlanması gelecekte daha vahim olaylar yaşanmasının önüne geçecektir.

Bu tür saldırılar sadece Müslümanları hedef almamakta, insanlığın tümü için ortak tehdit oluşturmaktadır. Nefret ve tahammülsüzlük adeta bütün dünyayı tehdit eden bir virüse dönüşmüştür. Bu virüsü tamamen temizlemek için ise uluslararası toplumun birlikte çalışması gerekmektedir.

Bu çerçevede, ülkemiz önderliğinde BM’ye sunulan ‘Din veya inanca dayalı terörizm ve diğer şiddet eylemleriyle mücadele’ başlıklı kararın 2 Nisan 2019 tarihinde Genel Kurul’da kabul edilmesi önemli bir adım olmuştur. Bu kararın tüm üye ülkelerce uygulanması sorunun çözümüne ciddi katkı sağlayacaktır. Türkiye bu yöndeki uluslararası çabalara liderlik etmeye devam edecektir.”