Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Ukrayna-Rusya müzakerelerinde en anlamlı ilerleme bugün kaydedildi

Güncel
qha muhabir
29 Mart 2022, 17:07
qha muhabir
29 Mart 2022, 17:07

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul’da gerçekleştirilen Ukrayna ile Rusya arasındaki bugünkü müzakerelerin ardından değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu konuşmasında “Müzakerelerin başlamasından bu yana en anlamlı ilerleme bugün kaydedildi” ifadelerini kullandı.

Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nde bugün gerçekleştirilen Ukrayna ile Rusya müzakere heyetleri toplantısının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu basın mensuplarına konuştu. Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

“MÜZAKERELERİN BAŞLANGICINDAN BU YANA EN ANLAMLI İLERLEME BUGÜN KAYDEDİLDİ”

Ukrayna krizinin çözülmesi için çok ciddi bir çaba sarf ediyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın krizin başında bu yana her iki ülkenin Cumhurbaşkanlarıyla yoğun bir diplomasi yürüttü. Toplantının açılışının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılması her iki ülkeye ve barışın sağlanmasına verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Her aşamada taraflar arasında bir yakınlaşmanın arttığını bugün memnuniyetle görüyoruz. Bu sürece katkıda bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. En öncelikli konu bir an önce ateşkesin sağlanması kalıcı bir siyaset çözümün önünün açılmasıdır. Binlerce insanın ölmesine milyonlarca insanın yerlerinden olmasına yol açan bu savaş artık durmalıdır. Bugün burada gerçekleştirilen toplantıda bir mesafe kat edildiğini görüyoruz. Bazı konularda uzlaşı ve ortak anlayışa varıldı. Müzakerelerin başlamasından bu yana en anlamlı ilerleme bugün kaydedildi.

İKİ TARAFI BİR AN ÖNCE ATEŞKES SAĞLANMASI KONUSUNDA TEŞVİK ETTİK

Daha zor meselelerin üst seviyede alınacağını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte her iki ülkenin dışişleri bakanlarının bir araya gelerek ortak anlayışa son şeklini vermeleri öngörülmektedir. Ardından her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının bir araya gelmeleri gündemdedir. Bugün her iki tarafla görüştük. Görüşmelerimizde her iki tarafı bir an önce ateşkesin sağlanması konusunda teşvik ettik. Görüşmelerimizde insani yardım ve insanı koridorların açılması konusunu da ele aldı.

Bugüne kadar 16 bin 500’den fazla vatandaşın Ukrayna’dan tahliye edildi. Bölgede mahsur kalan gemilerimizin çıkış ve güvenlik konusunu da gündeme getirdik. Bugünkü görüşmeler önceki görüşmelerde olduğu gibi tarafların Türkiye’ye duydukları güvenin bir göstergesidir. Akan kanını durdurulması ateşkesin sağlanması ve kalıcı bir barışın sağlanması için uluslararası toplumla eşgüdüm halinde çabalarımızı sürdüreceğiz.

Ukrayna ve Rusya heyetlerinin, İstanbul Dolmabahçe’de üç saate yakın süren görüşmeleri sona erdi. İstanbul’daki müzakerelere katılan Ukrayna ve Rusya heyetleri, ayrı ayrı basın açıklaması yaptı.

UKRAYNA HEYETİNDEN MÜZAKEREYE İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA: TÜRKİYE, DAHİL BİRÇOK ÜLKEYİ GARANTÖR OLARAK GÖRMEK İSTİYORUZ

Heyet adına Ukrayna Halkın Hizmetkarı Partisi lideri, Ukrayna Milletvekili David Arahamiya konuştu. Ukraynalı yetkili David Arahamiya, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeyi garantör ülke olarak görmek istediklerini ifade etti. Açıklamada, “Türkiye dahil birçok ülkeyi garantör olarak görmek istiyoruz. Güvenlik garantileri konusunda anlaşamadık. Ancak, güvenlik garantileri sağlanırsa nötr statüye geçeriz” ifadelerine yer verildi.