Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Kuleba ve Lavrov Türkiye’ye gelecek

Güncel
qha muhabir
07 Mart 2022, 15:39
qha muhabir
07 Mart 2022, 15:39

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Ukrayna’ya yönelik basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 2. Antalya Diplomasi Forumu’na katılacağını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Ukrayna’ya yönelik basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu basın açıklamasında, Ukrayna’dan tahliye edilen Türk vatandaşlarını ele alırken Ukrayna’ya gönderilen insani yardımlardan da bahsetti.

KULEBA VE LAVROV 2. ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU’NA KATILACAK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile 6 kez görüşme gerçekleştirdiğini kaydeden Çavuşoğlu, diğer mevkıdaşı Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile 4 kez görüştüğünü dile getirdi. Çatışmalardan önce Ukrayna ve Rusya’dan mevkidaşlarını 2. Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) davet eden Çavuşoğlu, “Rusya ve Ukrayna ile temaslarımızı kesmeden sürdürdük, savaşın beraberinde çabamızı artırdık, iki tarafı buluşturmak için yoğun diplomasi yürüttük” değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesine değinerek, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Antalya Diplomasi Forumu’na katılacağını belirtti. Öte yandan Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’nın da Antalya’ya geleceğini belirtti.

ANTALYA’DA ÜÇLÜ FORMAT GERÇEKLEŞECEK

Bakan Çavuşoğlu, 10 Mart Perşembe günü Antalya’da üçlü format toplantısının gerçekleşeceğini açıkladı. Çavuşoğlu, “Bu toplantının dönüm noktası barış ve istikrar yönünde olacak” dedi. Basın açıklamasının sonunda Ukrayna’ya destek çalışmaları yürüten Koordinasyon ve Destek Merkezi’ne İçişleri Bakanlığına, Sağlık Bakanlığına, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığına (AFAD), Kızılay’a ve ilgili tüm çalışanlara teşekkür etti.

12 BİN TÜRK VATANDAŞI DAHA TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPTI

Bakan Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıların 12. gününde, Ukrayna’dan ayrılan vatandaşların sayısını 1 milyon 700 bin olarak kaydetti. Bunun yanı sıra Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının tahliyeleri için yoğun çaba sarf edildiğini vurgulayarak, bu sabah itibarıyla 12 bin Türk vatandaşının Ukrayna’dan tahliyesinin gerçekleştiğini açıkladı.

TAHLİYELER DEVAM EDİYOR

Bakan Çavuşoğlu, Koordinasyon ve Destek Merkezi ile video konferans aracılığıyla toplantı gerçekleştirdiğini açıkladı. Çavuşoğlu konferansa, Ukrayna, Moldova, Romanya, Rusya ve Polonya Büyükelçilerinin ve Odesa Başkonsolosunun katıldığını belirtti.

Çavuşoğlu açıklamasında, “Bugün de Kıyiv’den kalkacak otobüslerle Lviv, Odesa ve Zaporijya’dan tahliyeler planlıyoruz. Kıyiv, Harkiv, Mariuopol ve Sumı’de insani koridorlar açılmasına karar verildi fakat sahada farklı durumlar ortaya çıktı” bilgisini paylaştı. Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın sınırlarında Çernigiv’de 30, Sumı’de 180, Herson’da 380, Mariupol’de yaklaşık 50 vatandaşımız var. Bu tahliyelerin gerçekleştirilmesi planlanıyor” dedi.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: SAYIN CUMHURBAŞKANI İLGİLİLERLE 19, BEN 40 TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerin açık olduğunu vurgulayarak, amacının çatışmaların bir an önce durdurulması olduğunun altını çizdi. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin kalıcı barış için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. Bu bağlamda Bakan Çavuşoğlu açıklamasında, “Saldırının başlamasından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımız ilgililerle 19 telefon görüşmesi gerçekleştirdi, ben de yaklaşık 40 görüşme gerçekleştirdim” dedi.