Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cezayir’de

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 15:22
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 15:22

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki günlük Cezayir ziyaretinde çeşitli temaslarda bulundu. Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra ile görüşen Çavuşoğlu, ülkedeki Türk iş insanlarıyla da buluştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 14-15 Ağustos 2021 tarihlerinde iki günlük Cezayir ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında başkent Cezayir şehrinde, Cezayir Dışişleri Ramtan Lamamra ile görüşen Çavuşoğlu, daha sonra ortak basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu toplantı esnasında, “İkili ticaretimizi 5 milyar dolara ulaştırmak için çalışacağız. Ekonomik iş birliğimizi her alanda geliştireceğiz. Özellikle burada Türk firmalarının sayısı 1300’ü geçti. Türk firmalarına verdikleri destek için Cezayir devletine ve hükümetine çok teşekkür ediyorum” diye kaydetti.

CEZAYİR CUMHURBAŞKANI TEBBUN, TÜRKİYE’YE GELECEK

Cezayir ile Türkiye’nin müzakere ettiği anlaşmaları en kısa sürede tamamlayıp imzalayacaklarını söyleyen Dışişleri Bakanı, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecit Tebbun’un Türkiye’yi ziyareti ile yüksek düzeyli işbirliği toplantısı gerçekleştireceklerini, karma ekonomi komisyonu toplantısını düzenleyeceklerini bildirdi. Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra ise Türkiye’nin tarım, maden ve turizm sektörlerinde deneyim sahibi olduğunu söyleyerek işbirliğini genişletmek istediklerini belirtti.

Söz konusu temasıyla ilgili Bakan Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden: “Cezayir Dışişleri Bakanı kardeşim Ramtane Lamamra’yla verimli bir görüşme gerçekleştirdik. İkili ilişkilerimizi derinleştiriyoruz. Bölgesel konularda da işbirliğimizi arttıracağız” paylaşımında bulundu.

ÇAVUŞOĞLU, CEZAYİR’DE TÜRK İŞ İNSANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cezayir’deki Türk iş insanlarıyla buluştu. Çavuşoğlu, iş insanlarıyla Cezayir’deki toplantısına ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Cezayir’de en büyük yatırımcı ülkelerden birisi olmamızı sağlayan iş insanlarımızla gurur duyuyoruz. Ülkelerimiz arasındaki işbirliğine katkılarını desteklemeye devam edeceğiz.” diye kaydetti.