Dışişleri Bakanı Kuleba: Odesa Limanı'ndan ihracata yeniden başlamaya hazırız ancak...

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Haziran 2022, 09:47
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Haziran 2022, 09:47

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Odesa Limanı’ndan ihracatı yeniden başlatmak için gerekli koşulları yaratmaya hazır olduklarını ancak Rusya’nın Odesa’ya saldırmak için ticaret yolunu suistimal edebileceğine dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Ukrayna’dan tahıl sevkiyatını Rusya’nın kontrolündeki limanlardan gerçekleştirebileceklerini belirterek, “Bu limanlara yaklaşma güvenliğini garanti edeceğiz, yabancı gemilerin girişini, Azak ve Karadeniz’de her yöne hareketini sağlayacağız.” diye açıklamada bulunmuştu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, aynı gün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Odesa Limanı’ndan ihracata yeniden başlamaya hazır olduklarını ancak Rusya’nın Odesa’ya saldırmak için ticaret yolunu “suistimal” edebileceği ihtimaline dikkat çekti.

Kuleba, “Soru, Rusya’nın Odesa şehrine saldırmak için ticaret yolunu suistimal etmeyeceğinden nasıl emin olunacağıdır.” diyerek, Rusya’nın şu ana kadar garanti vermediğini ve Birleşmiş Milletler ve müttefikler ile çözüm arayışında olduklarının altını çizdi.