Dışişleri Bakanı Kuleba: NATO’nun Ukrayna tutumu kısa vadede değişmeyecek

Güvenlik
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 18:28
qha muhabir
04 Temmuz 2022, 18:28

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, NATO’nun ülkesinin üyeliği konusundaki politikasını değiştirmeyeceğini dile getirdi. Bakan Kuleba, “Kısa vadede NATO’nun AB gibi tutumunu değiştirme ve Ukrayna’nın ittifaka girmesini sağlamak için somut şeyler yapmaya başlama potansiyelini görmüyorum” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmytro Kuleba) Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütünün (NATO) Ukrayna’nın üyeliğine ilişkin politikasını değiştirmesi için herhangi bir şart koşmayacağını belirtti. Bakan Kuleba, Ukrayna’da bir haber sitesine yaptığı açıklamada, ülkesinin Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda olmaya devam edeceğini aktardı. Bakan Kuleba, “Kısa vadede NATO’nun Avrupa Birliği gibi tutumunu değiştirme ve Ukrayna’nın ittifaka girmesini sağlamak için somut şeyler yapmaya başlama potansiyelini görmüyorum” açıklamasını yaptı.

Kuleba, NATO tarafından Ukrayna konusunda gayriresmi karar alındığına işaret ederek, “Rusya’nın NATO ile savaş halinde olduğu argümanını kullanmaması için ittifak bir birlik olarak ikincil roller oynayacak. Şimdi yardım paketlerini yeniden biçimlendirdiler, orada bir şeyler olacak ama stratejik olarak NATO’nun Ukrayna’yı desteklemekte ön planda olmayacağına karar verildi” dedi.

Kuleba ayrıca NATO üyesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile NATO’nun yardımları arasında güçlü bir ayrım yapılması gerektiğini vurguladı.