Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: PKK, İsveç'in de ulusal çıkarlarına zarar vermeye çalışıyor

Güncel
qha muhabir
17 Haziran 2022, 21:26
qha muhabir
17 Haziran 2022, 21:26

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO’ya katılması gündemde olan İsveç’te terör örgütü PKK’nın eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, “İsveç’teki terör örgütü PKK’nın eylemleri, terörle mücadelede İsveç kanunlarının ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17 Haziran 2022 tarihinde Hırvatistan ziyareti kapsamında bulunduğu Zagreb’de mevkidaşı Gordan Grlic-Radman ile yapılan görüşmeden sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında terör örgütü PKK’nın İsveç’te yaptığı eylemlere ilişkin konuştu.

Terör örgütü PKK’nin İsveç’teki eylemlerinin önce sosyal medyada ortaya çıktığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Belediye Başkanı ile Büyükelçimiz bir yerdeydi, beraberlerdi ve Büyükelçimiz hemen sorduğu zaman, Belediye Başkanı, ‘Kesinlikle böyle bir şey olmadı’ dedi. Yetkililere sorduğumuz zaman da haberleri olmadığını söylediler ama bugün İsveç polisi böyle bir olayın gerçekleştirildiğini söyledi. Terörle mücadelede, İsveç kanunlarının ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“PKK, SADECE TÜRKİYE’YE DEĞİL İSVEÇİ’N ÇIKARLARINA DA ZARAR VERİYOR”

Diğer taraftan bu terör örgütü PKK, adı başında terör örgütüdür, sadece Türkiye’ye, bize değil İsveç’in de ulusal çıkarlarına zarar vermeye çalışıyor” diyen Çavuşoğlu, “(PKK) özellikle de İsveç’in NATO üyesi olmaması için elinden geleni yapıyor zaten PKK destekçisi bir milletvekili var o da sürekli İsveç hükumetini adeta rehin almış, sürekli tehdit ediyor. İsveç içinde de görüyoruz, İsveç’in NATO üyesi olmasını istemeyen yetkililer de var, kurumlar da var. Ama özellikle bu PKK terör örgütü, YPG/PKK her türlü çabayı sarf ediyor adeta rehin almış durumda” şeklinde konuştu.

“BELGE GÖNDERDİK, BUNUN ÜZERİNDEN ANCAK MÜZAKERELERE DEVAM EDİLEBİLİR”

İsveç’in NATO üyesi olabilmesi için terörle mücadele somut adımlar atması gerektiği konusunda sürekli hatırlatma yaptıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “İki ülkenin üyelik süreciyle ilgili biliyorsunuz iki ülkeye belge verdik. Onlardan mektuplar da geldi. Daha sonra NATO Genel Sekreteri devreye girdi, sayın Cumhurbaşkanımızla telefonla görüştüler ve NATO Genel Sekreteri’nin Özel Kalem Müdürü, idarenin başındaki kişi Ankara’ya geldi. Daha sonra onlar bir belge gönderdiler, üçlü bir şekilde imzalanabilecek bir belge. Biz bu belgeleri yetersiz bulduk, kendi karşı belgemizi gönderdik ‘Bunun üzerinden ancak müzakereye devam edilebilir’ dedik” ifadelerini kullandı.

“BAKAN YARDIMCISI ÖNAL VE CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜ KALIN, BRÜKSEL’E GİDECEK”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’nın Pazar akşam Brüksel’e gideceklerini bildiren Çavuşoğlu, “Orada bu belge üzerinde NATO ile birlikte bir çalışma yapılacak ama biz bu konudaki kararlılığımızı hem NATO’ya hem de tüm taraflara hatırlatıyoruz” diye konuştu.