Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Holodomor kurbanlarını anma mesajı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 18:15
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 18:15

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Holodomor Kurbanlarını Anma Günü mesajı paylaşarak, “Bu trajedinin kurbanlarının anısını saygıyla yâd ediyorum” diye kaydetti.

Her yıl kasım ayının son cumartesi günü kaydedilen Holodomor Kurbanlarını Anma Günü’nde, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu anma mesajı paylaştı.

Sosyal medya üzerinden İngilizce yaptığı paylaşımında Çavuşoğlu, “Bu yıl birçok Ukraynalı, Kazak, Rus, Moldovalı, Belaruslu ve diğerlerinin hayatını alan en trajik olay olan #Holodomor’un 88. yıldönümü. #PACE’in 2010’daki Holodomor raporunun bir raportörü olarak, bu trajedinin kurbanlarının anısını saygıyla yâd ediyorum” dedi.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi. Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.