Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Konu Kırım'a gelince Rusya'yla hemfikir değiliz

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Eylül 2019, 13:28
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Eylül 2019, 13:28

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya’da gerçekleştirilen “Bled Stratejik Forumu” kapsamında “Yol Ayrımındaki Çok Taraflılık” başlıklı panelde bir konuşma yaptı.

Çavuşoğlu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Rusya’dan savunma sistemi almaya devam edilebileceğine işaret ederken, Kırım, Suriye, Gürcistan ya da Moldova gibi konularda Rusya’yla hemfikir olunmadığını kaydetti.

“ABD’DEN ALABİLİYORSAK PATRİOT ALIRIZ”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin egemen bir ülke olduğuna vurgu yaparak, “S-400’ü almak zorundaydık. Çünkü bu bizim acil ihtiyacımız. En çok ihtiyacımız olduğu dönemde Hollanda, Almanya ve ABD füze bataryalarını sınırlarımızdan geri çekti. ABD’den alabiliyorsak Patriot alırız. Alamıyorsak da kendimiz üretene kadar füze savunma sistemini Rusya’dan alırız.” ifadelerinde bulundu.

”TÜRKİYE’NİN DÜNYA POLİTİKALARI, BATI’NIN ALTERNATİFİ DEĞİL”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin dünyanın değişik bölgeleriyle ilişkilerini güçlendirme konusunda adımlarının olduğunu ve “Türkiye’nin, Afrika, Latin Amerika ya da Asya politikaları, Batı politikalarının alternatifi değildir.” şeklinde konuştu.

”RUSYA İLE FİKİR AYRILIKLARIMIZ VAR”

Rusya ile ilişkilerinin Batı’dan uzaklaşmak anlamı taşımadığını belirten Çavuşoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Doğal gaz ihtiyacımızın yüzde 50’sini Rusya’dan karşılıyoruz ancak Almanya ihtiyacının yüzde 100’ünü Rusya’dan satın alıyor. Rusya’dan S-400 alıyoruz. Ancak konu Kırım’a, Gürcistan ya da Moldova’ya gelince hemfikir değiliz. Rusya ile Suriye konusunda birlikte çalışıyoruz ancak zaman zaman fikir ayrılıklarımız oluyor. Bir ülke ile ticaret yapmanız dünyanın diğer ülkeleriyle bağları kopardığınız anlamına gelmez.”