Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hekim ile bir araya geldi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 11:27
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 11:27

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Bağdat’a resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Türkmen Basın Ajansı’nın aktardığına göre Bakan Çavuşoğlu, 28 Nisan 2019 tarihli ziyaretinde ilk olarak Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim ile görüştü. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından Çavuşoğlu ve Hekim’in basın açıklaması yaptı.

Irak’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu, mevkidaşı Hekim’le Türkiye ve Irak arasındaki ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla ele aldıklarını söyleyerek bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Çavuşoğlu söz konusu ikili ilişkileri daha da geliştirmek için birlikte çalışmaya devam edeceklerini ifade edip Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in bu yıl Ankara’ya yaptığı ziyarette alınan kararların uygulanması adına birlikte çalıştıklarını hatırlattı.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, IRAK’I ZİYARET EDECEK”

İleride Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’yi Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını söyleyen Çavuşoğlu, bu yılın sonuna doğru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4’üncü Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısını gerçekleştirmek üzere Irak’ı ziyaret edeceğini duyurdu. Çavuşoğlu, “Bu ziyaretlerin ön hazırlıklarını bugün kardeşim Hekim ile yapmış bulunmaktayız.” dedi.

Bölgesel konularda Irak ile Türkiye’nin görüşlerinin örtüştüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da düzenlenen Suriye konulu 12. Garantörler Toplantısında Irak ve Lübnan’ın gözlemci ülke olarak davet edilmesi kararı aldıklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu akabinde bölgedeki önemli ülkelerden biri olan Irak’ın Suriye konusunda yapıcı rol oynayacağı temennisinde bulundu.

EKONOMİ VE IRAK’IN YENİDEN İNŞASI MESELELERİ

Çavuşoğlu Irak’ın Körfez ve Avrupa arasında ticarette ve yatırımda önemli bir durak olmasını istediklerini ifade ederek, “Bunun için ikinci bir sınır gümrük kapısını açmamızda fayda var. Aynı zamanda demiryolları ve kara yolları gibi ulaşımla ilgili alt yapı çalışmalarını birlikte yapmamız gerekir bu projeleri hayata geçirmemiz için.” açıklamasında bulundu.

Ziyareti esnasında Irak’ın tamamen normalleşmeye başladığını gördüğünü ve bundan mutluluk duymaya başladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Bundan sonra Irak’ın yeniden inşaasına odaklanmalıyız. Bu konuda en büyük taahhütte bulunan ülke Türkiye’dir. Irak’ın yeniden inşaası ile ilgili kurulan komisyon çalışmalarına Türk firmaları da katılmaya başladılar.” dedi.

TÜRKMENLERİN TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞACAK

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun daha sonra Başbakanı Adil Abdulmehdi ve Türkmen toplumunun temsilcileriyle bir araya geleceği belirtildi.