Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüştü

09 Ocak 2020, 17:16

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak’ın başkenti Bağdat’a gelerek Cumhurbaşkanı Behrem Salih ve Başbakan Adil Abdulmehdi ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi görüşmesi, başkent Bağdat’taki Hükumet Sarayı’nda basına kapalı gerçekleştirildi. Bölgede artan gerginliğin azaltılması amacıyla sürdürülen yoğun diplomatik girişimler kapsamında Bağdat’ı ziyaret eden Çavuşoğlu, Başbakan Abdülmehdi tarafından kabul edildi.

Abdülmehdi-Çavuşoğlu görüşmesine Türk ve Iraklı heyetler de katıldı. Çavuşoğlu, ziyaretiyle ilgili sosyal medyadan “Kardeş Irak’la ilişkilerimizi ve bölgesel gelişmeleri ele almak üzere Bağdat’tayız” mesajını paylaştı.

Çavuşoğlu, Bağdat’ta Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı es-Selam Sarayı’ndaki toplantı, basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanlığı, bölgede artan gerginliğin azaltılması amacıyla sürdürülen yoğun diplomatik girişimler kapsamında Çavuşoğlu’nun günübirlik ziyaret gerçekleştireceğini duyurmuştu. Ziyaret çerçevesinde bölgedeki gelişmelerin yanı sıra iki ülke ilişkilerinin de ele alınması öngörülüyor.

IRAK
Mevlüt Çavuşoğlu
Bunlara da bakın: