Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ermenistan salgın sürecini istismar ediyor

28 Temmuz 2020, 19:26

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu kapsamında düzenlenen “Asya’da Bölgesel İşbirliğini Teşvik Amacına Yönelik Olarak Pandeminin Etkilerinden İstifade Edilmesi” başlıklı çevrim içi etkinlikte konuştu. Çavuşoğlu, Kovid-19 salgının küresel bir stres testi olduğunu ve dünyanın zayıf yönlerini ortaya çıkardığına dikkat çekti.

Günlük yaşamın tersine döndüğünü, sağlık sistemleri ve ekonomilerin zor durumda kaldığını anımsatan Çavuşoğlu, tedarik zincirlerinin bozulduğunu dile getirerek, ırkçı ve ayrımcı görüşlerin de yükselişte olduğunu kaydetti.

ÇOK SAYIDA ÜLKEDEN TEMSİLCİ KATILDI

Çavuşoğlu’nun katıldığı konferansa, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Japonya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Suzuki Keisuke, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu İcra Sekreteri Armida Salsiah Alisjahbana, Asya İşbirliği Diyaloğu Genel Sekreteri Dr. Pornchai Danvivathana, Asya Kalkınma Bankası Bilgi Yönetimi ve Sürdürülebilir Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bambang Susantono da katıldı.

“HERKES GÜVENDE OLANA KADAR KİMSE GÜVENDE DEĞİL”

Çavuşoğlu, salgın sonrası için sürdürülebilir bir vizyon geliştirmeye odaklanılması gerektiğini vurguladı. Salgından çıkarılacak bazı dersler olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Birincisi, herkes güvende olana kadar kimse güvende değildir. Tüm küresel zorluklar karşısında birlikte hareket etmeli ve bu zorluklara karşı birlikte durmalıyız. Küresel sorunlar küresel çözümler gerektirir.” diye konuştu.

“TÜRKİYE 141 ÜLKEYE VE 5 ULUSLARARASI KURULUŞA YARDIM GÖNDERDİ”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, başkalarını ve küresel girişimleri destekleyerek rolünü üstlendiğini vurgulayarak “141 ülkeye ve 5 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım gönderdik. Bu rakamlarla Türkiye, dünyanın en büyük ikinci tıbbi yardım sağlayıcısı oldu.” dedi.

Çavuşoğlu, Kovid-19’la mücadelede Asya İşbirliği Diyaloğunun 2030 vizyonunun da açıklanacağını bildirerek, Türkiye’nin Asya İşbirliği Diyaloğu başkanlığı sürecinde ortaklarla bu vizyonu eyleme dönüştürmek için çalışacağını aktardı.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRK KONSEYİ’NİN ATTIĞI ADIMLAR ÖRNEK TEŞKİL ETTİ

Çavuşoğlu Türk Konseyinin attığı adımların da dikkate değer olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Pandeminin erken bir aşamasında üye devletlerin ulusal kriz merkezleri arasında bir ağ kurulması örnek teşkil etti. Ayrıca, Türk Konseyi tarafından üye devletler arasındaki tedarik zincirlerini ve transit geçişleri korumak için zamanında önlemler alındı. Şimdi de, Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu aşı geliştirilmesi çabalarına katkıda bulunmakla görevli.”

BMGK’NİN KÜRESEL ATEŞKES ÇAĞRISI MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Çavuşoğlu, çatışmaya maruz kalan ülkelerde salgınla mücadelenin çok daha zor olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti:
“Kovid-19’la bağlantılı komplikasyonlar, bu ülkelerde barışın inşası ve kalkınma kazanımlarını geriletmiştir. BM Genel Sekreteri’nin küresel ateşkes çağrısını ve tüm tarafları silahlı çatışmalardan kalıcı bir insani duraklamaya çağıran BM Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşılıyoruz.

ÇAVUŞOĞLU: ERMENİSTAN PANDEMİ SÜRECİNİ İSTİSMAR EDİYOR

Ayrıca, salgına karşı mücadeleden diyalog ve barış için faydalanabiliriz. Afganistan’daki çatışma buna bir örnektir. Tüm taraflara düşmanlıklarını durdurma ve salgınla mücadele etmeye odaklanma çağrımızı yineliyoruz. Biz pandemi sırasında çatışmaların sona ermesini beklerken ve bu durumu (diyalog ve barış için) bir fırsata dönüştürmeye çabalarken, Ermenistan bu anlayışa aykırı davranıyor ve Azerbaycan topraklarına yönelik son saldırılarından görüldüğü üzere pandemi sürecini istismar ediyor.”

Antalya
FORUM
Mevlüt Çavuşoğlu
Bunlara da bakın: