Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Batı Trakya Türklerinin haklarını savunacağız

Güncel
Oğuzhan Batur
23 Mart 2019, 14:16
Oğuzhan Batur
23 Mart 2019, 14:16

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığının hakları konusunda kararlı olduklarını belirterek, “Yunanistan’da okullar kapatılırken biz, üç dört öğrenciye bile okullar açıyoruz. Beraber oturalım konuşalım, her iki taraftaki bu azınlıkların hakları konusunda samimi olalım.” dedi.

Millet Gazetesi’nin haberine göre Çavuşoğlu, Antalya’daki Belek Turizm Merkezi’nde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, Katrugalos’un “Türk azınlığıyla ilgili uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları tanıyacağını” söylediğini fakat burada uluslararası hukukun kararları olduğunu anımsattı.

Bunların Türk olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “İnsan Hakları Mahkemesinin üç tane kararı var, on yıldır uygulanmayan. Oradaki Türklere ‘Türk’ bile diyemiyorsak, haklarını nasıl vereceğiz. Uluslararası hukuk diyorsak, İnsan Hakları Mahkemesinin bağlayıcı kararlarını uygulamamız lazım ki ondan sonra o hakları konuşmamamız lazım.” diye konuştu.

Burada 17 yıldır azınlıklara Rum Ortodoks Kilisesi dahil birçok hakları verdiklerini aktaran Çavuşoğlu, daha da üzerinde çalıştıkları konular olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE’DE 2-3 RUM ÖĞRENCİ İÇİN DAHİ OKUL AÇIYORUZ”

“Bu konuda kararlıyız. Yani Yunanistan’da okullar kapatılırken biz, üç dört öğrenciye bile okullar açıyoruz. Beraber oturalım konuşalım, her iki taraftaki bu azınlıkların hakları konusunda samimi olalım. Karşılıklılık ilkesi olmadan bile adımları atalım.” diyen Çavuşoğlu, bazı konuların ikili düzeyde olmayabileceğini ama samimi yaklaşmak gerektiğini söyledi.

Gerek Türkiye’deki Rum azınlık, gerekse Yunanistan’daki Türk azınlığın hakları konusunda daha iyi şeyleri her iki devletin ayrı ayrı da birlikte de yapabileceğini belirten bakan, bu konuda samimi olmak gerektiğini ifade etti.

İki ülke arasındaki güven artırıcı adımlar konusundaki toplantının 12 Nisan’da yapılacağına işaret eden Çavuşoğlu, “Teknik düzeyde gerginliği azaltıcı adımların atılması için önümüzdeki süreçte toplantılar gerçekleşecek ve teknik toplantılardan sonra savunma bakanlarımız bir araya gelecek. Her ikisi de iyi dost, Genelkurmay Başkanlığı döneminden arkadaşlar. Dolasıyla bu süreçte bunları konuşmak, bu adımları atmak önemli.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Ege’deki sorunların çözümlenmesi konusunda da görüşmelerin başlaması için iki ülkenin hemfikir olduklarını söyledi.

“Her iki ülkede seçim atmosferinin olduğu ve ülkeler arasında görüşülen konuların muhalefet tarafından nasıl değerlendirildiği” sorusu yöneltilen Çavuşoğlu, bu konuların ciddi olduğu ve seçim malzemesi yapılamayacağı karşılığını verdi.