Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Antalya Diplomasi Forumu, Türk hariciyesinin dünyaya kalıcı bir armağanı olacak

Güncel
qha muhabir
11 Mart 2022, 18:58
qha muhabir
11 Mart 2022, 18:58

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğl, bu yıl 75 ülkeden üst düzey temsilcilerin katılımıyla ikincisi gerçekleştirilen Antalya Diplomasi Forumu’nun açılış konuşmasını yaptı. Küresel dünyanın değişen değerlerine dikkat çeken, çağın diplomaside bir değerlendirme ihtiyacını ortaya çıkardığına, diplomasinin daha etkin olması gerektiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, “Antalya Diplomasi Forumu, Türkiye’nin dünyaya kalıcı armağanlarından birisi olacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açılış konuşmasıyla Antalya’da bu yıl ikincisi düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu başladı. “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” başlığıyla düzenlenen foruma, 75 ülkeden 17 devlet ve hükumet başkanı, 80 Bakan, 39 uluslararası teşkilat temsilcisi başta olmak üzere, 2 bin 500 kişi katılıyor. Afrika, Asya-Pasifik, Avrupa, Latin Amerika, Orta Doğu, Balkanlar, Güney Kafkasya ve özellikle de Ukrayna mercek altında incelenecek. Çatışmaların önlenmesinden küresel sağlığa, günümüz siyaset, güvenlik, ekonomi ve toplum gündemine ağırlığını koyan konuları derinlemesine tartışılacak. Dijital dönüşüm ve iklim değişikliğinin etkileri irdelenecek.

Antalya Diplomasi Forumu açılış töreninde giriş konuşması yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkan konular şöyle:

75 ÜLKEDEN KATILIMCI BULUNUYOR

Antalya Diplomasi Forumu’nun, sadece Türk diplomasisine değil, bölge ve dünya diplomasisine de bir fikir ortamı sunacağını belirterek açılış konuşmasını başlayan Mevlüt Çavuşoğlu “Forum’un temel şiarını yansıtan ‘Birlikte Düşün, Birlikte Hareket Et’ düşüncesi, 17 devlet ve hükumet Başkanı, 80 Bakan, 39 Uluslararası Teşkilat temsilcisi başta olmak üzere, 75 ülkeden katılımcıyı bugün bu salonda bir araya getirdi. Dünyadaki devletlerin 3’te birinden fazlası, yaklaşık yüzde 40’ı burada en üst düzeylerde temsil ediliyor” dedi ve katılımcılara teşekkürünü ifade etti.

HIZLI DEĞİŞEN BİR DÖNEMDE YAŞIYORUZ

Hızlı değişen bir zamanda yaşadığımıza dikkat çeken Çavuşoğlu “İnsanlık olarak tarihin sakin bir çay değil, Manavgat Şelalesi şiddetinde aktığı bir zamanda yaşıyoruz. Sabit bilinen hemen her şeyin değiştiğini, geride bırakmak istenilen hemen her olumsuzluğun yeni şekillere bürünerek karşımıza çıktığını görüyoruz…” dedi.

YENİ BİR KAOSA DÜŞME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ

“Daha adil bir dünya arayışı hakkın, hukukun, refah ve huzurun hizmetinde bir küresel düzen, bir diplomasi talebimiz bizleri burada buluşturuyor” diyen Çavuşoğlu, “Çünkü bu zamanlar zamanların en iyi hem zamanların en kötüsü. Hem akıl çağı hem akılsızlık … karanlık mevsimi aydınlık mevsimi… hem umut bahar hem umutsuzluk kışı… yeni bir kaosa düşme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Tarihin geri döndüğü, insanlık olarak kazanımların geriye sardığı bir noktadayız” sözleriyle dönemin çok kritik olduğuna dikkat çekti.

KURULAN ULUSLARARASI VE BÖLGESEL SİSTEMİN MİMARİ ZAFİYETİ VAR

“Biz bu salondakiler, tarihi ileri doğru yaşarken yarına dair isabetli öngörüler ve bugüne dair sağlıklı politikalar geliştirmek zorundayız. Kaba kuvvetin kendisini mantıktan azletmiş olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Güç kullanmak sadece güçlünün takdirinde. Bu aslında acı tecrübelerle kurulan uluslararası ve bölgesel sistem mimarisinin zafiyetini gösteriyor” diyerek mevcut sistemin yetersizliğine vurgu yapan Çavuşoğlu, “Çünkü ihtiyaçlara, mevcut kurum ve mekanizmalar doğru yanıtları zaten veremiyor. Mesela çatışmalar önlenemiyor, başlayan çatışmalar bitirilemiyor” dedi.

Çavuşoğlu: Antalya Diplomasi Forumu, Türk hariciyesinin dünyaya kalıcı bir armağanı olacak

EŞİTSİZLİKLER DERİNLEŞİYOR

Bakan Çavuşoğlu, “Teknolojik, ekonomik sosyal ve politik dönüşüm, aştığımızı sandığımız geçmiş aynı anda bastırıyor. Sanki geleceğe geri dönüyoruz. Teknolojik yenilikler ve dijitalleşme dolu dizgin ama bundan herkes eşit yararlanamıyor” dedi ve eşitsizliğin gittikçe derinleştiğinin altına çizdi.

GERİLİMİ ÇÖZME, DEĞİŞİMİ YÖNETME, UYUMU KOLAYLAŞTIRMA VE İŞBİRLİĞİNİ TEŞVİK ETME İHTİYACI ORTADA

Dünyada eşitsizliklerin daha da derinleştiğine işaret eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Ortaya çıkan yeni gerilimleri çözme, değişimi yönetme, uyumu kolaylaştırma ve iş birliğini teşvik etme ihtiyacı ortada Diplomaside artan paydaşlar da yeni yaklaşımları elzem kılıyor. Sivil toplumdan, iş dünyasına, bireylerden kamu kurumlarına kadar birçok paydaşın oluşturduğu orkestrayı yönetmek, farklı enstrümanlardan bir senfoni çıkarmak, diplomasinin hem fırsat hem de sınamaları arasında.”

Yeni bir dil ve anlayışa ihtiyac olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Dijital yeteneklerle mesajları en ikna edici şekilde vermek, aynı zamanda dezenformasyona karşı koyabilmek gerektiğini vurgulayarak “Çok taraflı kurumların güncellenmesi, uluslararası hukukun güçlendirilmesi, müzakere edilmiş anlaşma ve düzenlemelerin ihyası, yardımlaşmanın etkin kılınması için temel enstrüman diplomasidir” dedi.

ÇAĞ, DİPLOMASİDE BİR DEĞERLERNDİRME İHTİYACINI ORTAYA ÇIKARDI

İçinde bulunulan çağın, diplomaside bir değerlendirme ihtiyacını ortaya çıkardığını ifade eden Çavuşoğlu, “Diplomasi daha etkin olmak zorunda. Bu düşüncelerle Antalya Diplomasi Forumu’nun bu yılki başlığını Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak olarak belirlendi” dedi.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMUNDA ULUSLARARASI BİRÇOK KONU ELE ALINACAK

Katılımcılara bakıldığında Antalya Diplomasi Forumu sanki bir Birleşmiş Milletler ortamı sağlıyor” değerlendirmesinde bulunan Çavuşoğlu, “Siyasi önderliğin sınamalarını liderler düzeyinde ele alacağız. Afrika, Asya-Pasifik, Avrupa, Latin Amerika, Orta Doğu, Balkanlar, Güney Kafkasya ve tabiatıyla Ukrayna’yı odak altında inceleyeceğiz. Çatışmaların önlenmesinden küresel sağlığa, günümüz siyaset, güvenlik, ekonomi ve toplum gündemine ağırlığını koyan konuları derinlemesine tartışacağız. Dijital dönüşüm ve iklim değişikliğinin etkilerini yenilikçi bakışlarla irdeleyeceğiz. Metaverse alanındaki gelişmelerin diplomasiye etkilerini de masaya yatıracağız” diyerek forumda ele alınacak konuları sıraladı.

FARKLI FORMATLAR VE PROGRAMLAR DÜZENLENECEK

Çavuşoğlu, panellere ilaveten, bireysel mülakatlar gibi farklı formatlar programlarıyla daha da zenginleştirileceğini belirtti. İş çevrelerini sürücü koltuğunda konumlandırıp belirli panelleri onlara teslim edeceklerini ve bazı panelleri ise değer verdikleri uluslararası ortaklarla birlikte düzenleyeceklerini ifade etti.

KADINLAR VE GENÇLER ÖZEL BİR ODAK NOKTASI OLACAK

Antalya Diplomasi Forumu’nun özel bir odak noktasını geçen sene olduğu gibi bu sene de kadınları ve gençleri oluşturacağını belirten Çavuşoğlu “Kadın ve gençlerimizin Antalya Diplomasi Forumu yoluyla sağladıkları birikimin barışa ve diplomasiye yapabileceğimiz en içerikli yatırım olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, “Antalya Diplomasi Forumu, gelecek sene 500. yıl dönümünü kutlayacağımız Türk hariciyesinin dünyaya kalıcı armağanlarından biridir.” dedi.