Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB ile yeni bir sayfa açmak istiyoruz

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ocak 2021, 11:11
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ocak 2021, 11:11

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin canlandırılması, AB ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve benzeri konularda iş birliğinin yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Brüksel’de bir dizi temaslarda bulundu. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu ile görüştü. Çavuşoğlu, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Komisyonun Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu’nun Brüksel’de bugün de NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüşmesi bekleniyor.

“KATILIM SÜRECİMİZ CANLANDIRILMALI”

Bakan Çavuşoğlu, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve bazı komisyon üyeleriyle yaptığı görüşmelerin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak “Katılım sürecimiz canlandırılmalı.” dedi. Çavuşoğlu, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Düzensiz göç ve terörizmle mücadelede iş birliğini artırmalıyız. Avrupa’da yükselen ırkçılık, ayırımcılık ve İslam karşıtlığıyla topyekün mücadele etmeliyiz.” diye ekledi.

“POZİTİF GÜNDEM BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ”

Çavuşoğlu, Borrell ile yaptığı görüşme hakkında yaptığı paylaşımda ise “AB ile yeni bir sayfa açmak istiyoruz. 18 Mart 2016 Mutabakatını tüm unsurlarıyla güncellemek gerekiyor. Pozitif gündem için birlikte çalışmalıyız. AB Konsey ve Komisyon Başkanlarının ziyaretinin hazırlıklarını ele aldık.” ifadesini kullandı.