Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 2020'de de önceliğimiz diplomasi oldu

Güncel
Ozan Barış Erim
30 Aralık 2020, 11:00
Ozan Barış Erim
30 Aralık 2020, 11:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısı düzenliyor. Bakan Çavuşoğlu, “”2020’nin bizim için en önemli olaylarından bir tanesi Karabağ meselesidir. Tarihi bir meseledir, Azerbaycan sahaya indi ve hakkını geri aldık. Biz de Türkiye olarak destek verdik.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Bakan Çavuşoğlu, koronavirüs salgınına rağmen faaliyetlerine ara vermediklerini belirterek, “Pandemi döneminde de faaliyetlerimiz hiç azalmadı. Pandemiye rağmen dünyanın her bölgesine 54 ziyaret gerçekleştirdik. Girişimci ve insani dış politikamız pandemiye rağmen devam etti. Diplomasinin tıkandığı yerde sahaya indik, tekrar diplomasinin önünü açtık. Pandemiye rağmen oyunun önemli bir parçası olduk.” dedi.

“ERMENİSTAN SAYGI DUYARSA İLİŞKİLER NORMALLEŞEBİLİR”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2020 yılının en önemli olaylarından birinin Karabağ meselesi olduğuna dikkat çekerek, “2020’nin bizim için en önemli olaylarından bir tanesi Karabağ meselesidir. Tarihi bir meseledir, Azerbaycan sahaya indi ve hakkını geri aldık. Biz de Türkiye olarak destek verdik. Sadece dost olduğumuz için değil, haklı oldukları için destek verdik. Azerbaycan’a desteğimiz devam edecektir. Dün Lavrov’la bu konuyu da ele aldık. Ermenistan ateşkese riayet ederse, saygı duyarsa ilişkiler normalleşebilir. Bu normalleşmeden en çok Ermenistan ve Ermenistan halkı faydalanacaktır.” şeklinde konuştu.

“DOĞU AKDENİZ’DE NE YAPABİLECEĞİMİZİ DOST DA DÜŞMAN DA GÖRDÜ”

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye adım attığı zaman herkesi memnun etmediğimizi gördük. Bizim önceliğimiz Türkiye’nin ve milletimizin çıkarlarını korumaktır. Doğu Akdeniz’de sahada faaliyet gösterdik ve bize rağmen bir şey yapılamayacağını, sadece AB’ye değil herkese gösterdik. Ne yapabileceğimi de dost da düşman da gördü. Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm bizim arzumuz. KKTC seçimleri de iki devletin çözüm isteğini teyit etmiş oldu. Geçmiş yıllarda Kıbrıs Rum lideri, en iyi çözümün iki devletli olduğunu vurgulamıştı. Esas sorun maalesef muhataplarımızın dürüst ve ilkeli olmaması… AB ile ilişkilerimizde inişler çıkış oldu. İkili meseleleri AB gündemine taşıması nedeniyle gergin geçen bir yıl oldu. Türkiye ile ilişkilerin önemini anlayan ülkelerin görüşlerin hakimi oldu. Sonuç bildirgesinde memnun olmadığımız durumlar var.”

“TEK TARAFLI YAPTIRIM MÜTTEFİKLİĞE SIĞMAZ”

Öte yandan Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlara ilişkin, “ABD’nin PKK/PYD desteği devam ediyor. Yaptırımın hafif yada ağır olması önemli değil. S-400 konusu da hep gündemdeydi.  S-400’ler için ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu, teknik görüşmeler başladı. ABD yaptırım kararından sonra bize ortak çalışalım teklifi geldi. Biz o teklife de evet dedik ve görüşmeler de başladı. Yaptırım kararı yanlıştır, tek taraflı yaptırım müttefikliğe sığmaz. 2021’de yeni yönetimle biz ilişkileri ileri götürmeye hazırız. Umarım yeni yönetim de bu anlayışta olur.” dedi.

“RUSYA İLE SURİYE, LİBYA VE KARABAĞ’I KONUŞTUK”

Rusya ile ilişkilerin olumlu bir şekilde devam ettiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Rusya Federasyonu ile ilişkilerimiz olumlu şekilde seyrediyor. Dün Soçi’de yılın son ziyaretini Rusya’ya gerçekleştirdik. Yüksek Düzeyli İş Birliği Toplantısı’nın hazırlığını yaptık. Toplantı gelecek sene Türkiye’de gerçekleştirilecek. İkili konuların yanında Suriye, Libya, Yukarı Karabağ konularında görüş alışverişinde bulunduk. Bundan sonra da sürekli temas halinde olacağız. Ayrıca gerek bölgesel konular gerekse ikili konuları kapsayan 2021-2022 İstişareler Planını imzaladık.” diye konuştu.

“KIRIM KONUSUNDA POLİTİKAMIZ DEĞİŞMEYECEK”

Mevlüt Çavuşoğlu Soçi’de yaptığı görüşmede Kırım konusunda politikalarının değişmeyeceğini samimi bir şekilde dile getirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Türkiye’nin dengeli dış politikasını yanlış yorumlamak isteyenler oluyor. Türkiye hem Avrupa ile hem Rusya ile veya başka bir ülkeyle ilişkilerini pek ala dengeli ve sağlıklı bir şekilde götürebilir. Türkiye, ciddi sorun yaşayan iki komşumuz Ukrayna ve Rusya ile aynı derecede ilişkilerini çok iyi bir şekilde yürütüyor. Ve burada şeffaf, ilkeli bir tutum sergiliyor. Kırım konusundaki politikasını hiçbir zaman gizlemedik. Dün yine Soçi’de bu politikamızın değişmediğini, değişmeyeceğini samimi bir şekilde söyledik. İki ülke arasında sorun varsa biz ikisinden birini tutmak zorunda değiliz. Dolayısıyla ilişkilerimizi dengeli bir şekilde bundan sonra gerek Ukrayna gerek Rusya ve diğer ülkelerle sürdüreceğiz. Kısa bir süre önce Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’la birlikte de Kıyiv’e gidip 2+2 formatında toplantı gerçekleştirmiştik.”