Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Ceppar, QHA'ya açıklamalarda bulundu

11 Haziran 2020, 00:27

Emine Ceppar, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanmasının ardından QHA’ya açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Emine Ceppar, yeni görevi ile ilgili Ukrayna ve Türkiye arasındaki ortaklık ve bu ilişkilerde Kırım Tatar diasporasının önemini anlattı.  

“İŞİMİN EN ÖNEMLİ KISMI KIRIM OLACAK”

Ceppar, yeni görevinin Kırım Tatarları için önemli projeleri gerçekleştirmek için bir fırsat olduğunu belirterek, “İlk önce bu görev hem benim, hem Ukrayna hem de Kırım Tatarları için önemli olan projelerin gerçekleştirilmesi açısından çok iyi bir fırsat. Tabii ki görevimin en önemli kısmı Kırım olacak. Bu nedenle uluslararası iletişim platformu kurmak istiyoruz. Bu platform, Kırım’ın işgali ve sonuçları, güvenlik, yaptırımlar ve insan hakları da dahil olmak üzere Kırım ile ilgili politikaları ve bu kapsamda uluslararası koordinasyon konuları üzerinde çalışacak.” diye konuştu.

Emine Ceppar, kamu diplomasisi, devlet protokolü, uluslararası kuruluşlar ve Kırım konularından sorumlu olacağını bununla birlikte uluslararası işbirliği konularına da büyük dikkat ayıracağını belirtti. 

“KIRIM TATARLARI, TÜRKİYE VE UKRAYNA ARASINDA BİR KÖPRÜ”

Türkiye ile işbirliği ve bu sektörde Kırım Tatarlarının önemini vurgulayan Bakan Yardımcısı, “Türkiye ile işbirliği çok önemlidir. Türkiye Ukrayna’nın stratejik ortağıdır. Bu ilişkiler hem siyaset hem ticaret hem de turizm açısından her yıl giderek artıyor. Bence, Türkiye ile Ukrayna arasında ilişkilerin gelişmesinde Kırım Tatarları önemli bir yer alıyor. Kırım Tatarlarının bu iki ülke arasında bir köprü olduğuna inanıyorum. Bununla birlikte bir Kırım Tatarının bu göreve atanması çoğu ülke için bir mesajdır. Bunun Türk dünyası ile ilişkilerde yakınlaşmanın önemini işaret eden bir sinyal olduğunu düşünüyorum.” diye bildirdi. 

“KIRIM TATAR DİASPORASINA GÜVENİYORUM”

Ayrıca Bakan Yardımcısı Ceppar, Ukrayna ile Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarında Kırım Tatar diasporasının önemini de dile getirdi. Konuyla ilgili açıklamasında Ceppar, şöyle konuştu:

Elbette, bu konuda Türk diasporamız da dahil olmak üzere kamu sektörü ile iletişime güveniyorum çünkü bana göre bu durum ilişkilerin yakınlaşmasının çok önemli bir kısmı. Bununla birlikte Türkiye’deki Kırım Tatar diasporamızın ülkelerimiz arasında ikili iş birliğinin gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. ” 

Bunlara da bakın: