Dışişleri: Ahıska Türklerine gereken desteği sağlamaya devam edeceğiz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Kasım 2020, 15:05
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Kasım 2020, 15:05

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığınca, Ahıska Türklerinin ana vatanları Ahıska’dan sürgüne gönderilmelerinin 76. yıl dönümüne ilişkin, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ahıska Türklerinin ana vatanlarına geri dönüş sürecini yakından takip etmeye ve soydaşlarımıza gereken desteği sağlamaya devam edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından bugün Ahıska Sürgününün 76. yıl dönümü hakkında yazılı bir açıklama yayımlanarak Ahıska Türklerinin acısının paylaşıldığı vurgulanıp sürgünde hayatını kaybeden soydaşlar saygı ve rahmetle anıldı.

Açıklamada, yaklaşık 100 bin Ahıska Türkü soydaşın, 14 Kasım 1944’te öz yurtları olan Gürcistan’ın Ahıska bölgesinden Sovyetler Birliği’nin uzak yerlerine sürgün edildiği hatırlatılarak, ABD’den Kırgızistan’a kadar uzanan geniş coğrafyada, dünyanın 9 farklı ülkesine yayılan ve sayıları 500 bine ulaşan Ahıska Türkü’nün, yaşadıkları acıları ve birlik olmanın önemini hiçbir zaman unutmadıkları kaydedildi.

Ahıska Türklerinin, yıllar boyunca çetin şartlara rağmen kimliklerini koruduğu, kültürel miraslarını yeni nesillere aktardıklarını belirtilen açıklamada, şu ifadeler kaydedildi:

“Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ahıska Türklerinin ana vatanlarına geri dönüş sürecini yakından takip etmeye ve soydaşlarımıza gereken desteği sağlamaya devam edeceğiz. Kadın, yaşlı, çocuk ayrımı gözetilmeden sürgüne gönderilen Ahıska Türkü kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Ahıska Türklerinin ana vatanlarından sürgün edilmesinin 76. yıl dönümünde, hayatını kaybedenleri saygı ve rahmetle anıyoruz.”