Diplomat krizi: Kremlin'den Bulgaristan'a kınama

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
26 Eylül 2020, 13:18
Mehmet Berk Yaltırık
26 Eylül 2020, 13:18

Rusya, Bulgaristan’ın 23 Eylül 2020’de ülkede akreditesi bulunan iki Rus diplomatı “istenmeyen kişi (persona non grata)” ilan etmesini kınadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 24 Eylül’de yayımladığı açıklamada Bulgaristan’ı casusluk şüphesiyle iki Rus diplomatı sınır dışı ederek ikili ilişkilere kasten zarar vermekle suçladı.

Rusya’nın Sofya Büyükelçiliği de konuyla ilgili aynı tarihte yaptığı açıklamada, kovuşturma suçlamalarını temelsiz olarak nitelendirerek herhangi bir casusluk kanıtı sunulmadığını öne sürdü.

BULGARİSTAN’DAN İKİ RUS DİPLOMATA CASUSLUK SUÇLAMASI

Bulgaristan, ülkede akreditesi bulunan iki Rus diplomatı “istenmeyen kişi (persona non grata)” ilan etti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı 23 Eylül 2020’de yayımladığı yazılı açıklamada, “Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ülkede akredite olan 2 Rus diplomatı ‘istenmeyen kişi’ ilan etti. Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğine ilgili nota gönderildi. Diplomatlar 72 saat içinde ülkeyi terk etmeli.” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, Bulgaristan Başsavcılığının iki Rus diplomatın Moskova lehine casusluk yaptığını bildirdiğini aktardı. İlgili Rus diplomatın 2016 yılından bu yana Bulgar ordusunu modernize etme planları ve askeri teçhizatın teknik uygunluğu hakkında bilgi topladığı belirtildi.

OCAK’TA DA İKİ RUS DİPLOMAT ÜLKEDEN KOVULMUŞTU

Bulgaristan Ocak 2020’de iki Rus diplomatı casuslukla suçlamış ve onları “istenmeyen kişi” ilan etmişti. Rus diplomatların devlet sırrı teşkil eden bilgileri yabancı bir devlete veya yabancı bir kuruluşa devredilmesi amacıyla topladıkları ifade edildi.