Dinamo Kıyiv-Fenerbahçe maçında atılan “Putin” tezahüratlarına tepkiler devam ediyor

Güncel
Filiz
28 Temmuz 2022, 10:35
Filiz
28 Temmuz 2022, 10:35

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye temsilcisi Fenerbahçe ve Ukrayna temsilcisi Dinamo Kıyiv’in futbol karşılaşmasında atılan “Putin” tezahüratlarına büyük bir üzüntü duyduğunu belirtti. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Büyükelçi Bodnar, “Fenerbahçe taraftarlarından, ülkemizi bombalayan Rus katil ve saldırgan lehine destek sözlerini duymak çok üzücüdür. Dost Türk halkına Ukrayna’ya desteği ve taraftarların uygunsuz eylemlerine ilgili değerlendirmesi için minnettarım” dedi.

Türkiye temsilcisi Fenerbahçe ile Ukrayna temsilcisi Dinamo Kıyiv’in dün İstanbul’da gerçekleştirilen futbol karşılaşmasında Fenerbahçe taraftarlarının “Putin” tezahüratları yoğun tepkilere neden oldu.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar), sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tepkilere neden olan tezahüratlardan büyük bir üzüntü duyduğunu belirtti. Büyükelçi Bodnar, “Futbol adil bir oyun. Dün Dinamo Kıyiv daha güçlüydü. Fenerbahçe taraftarlarından, ülkemizi bombalayan Rus katil ve saldırgan lehine destek sözlerini duymak çok üzücüdür. Dost Türk halkına Ukrayna’ya desteği ve taraftarların uygunsuz eylemlerine ilgili değerlendirmesi için minnettarım” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA “PUTİN” TEZAHÜRATINA BÜYÜK TEPKİ!

Öte yandan sosyal medyada “Putin” tezahüratlarına yoğun tepkiler yağıyor. Twitter uygulamasında #Ukrayna, #FBvDK etiketleri en üst sıralarda yer alıyor. Pek çok sosyal medya kullanıcısı taraftarların bu söylemlerine sitem etti.

TÜRKİYE’NİN RUS SALDIRILARI ALTINDAKİ UKRAYNA’YA DESTEĞİ

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşın başından bu yana Türkiye her iki ülkeyle savaşın bir an önce sonlandırılması için diplomatik ilişkiler yürütüyor.  Savaşta arabuluculuk rolü üstlenmek isteyen Türkiye, 29 Mart’ta İstanbul’da taraflar için müzakere masası kurmuştu. Öte yandan Ukrayna’ya gönderilen Türk hava savunma sistemi Bayraktar TB2 İHA ve SİHA’lar cephede başarı kaydediyor. Ukrayna ve Ukrayna halkı söz konusu tedarik için Türkiye’ye teşekkür ediyor. Son olarak Türkiye, Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahıllarının dünya pazarına açılması için tahıl koridoru oluşturdu. BM çatısı altında Türkiye, Ukrayna ve Rusya askeri heyetleriyle 22 Temmuz’da “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” anlaşması imzalanmıştı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞININ ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.