"Dimitri Kantemiroğlu Ödülleri" sahiplerine takdim edildi

14 Aralık 2019, 21:50

İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi tarafından düzenlenen “2019 Dimitri Kantemiroğlu Ödülleri” sahiplerine ulaştı.

Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi Müdürü Dr. Nadia Tunsu, 13 Aralık 2019’da Beyoğlu’ndaki kültür merkezinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada ilk kez gerçekleşen etkinliğin geleneksel hale getirilmesini planladıklarını söyledi.

Tarihi bir şahsiyet olan Romen prenslerinden (Boğdan voyvodası) Kantemiroğlu’nun hem uluslararası çevrelerde hem de Türkiye’de tanınması gerektiğini vurgulayan Tunsu, Dimitri Kantemiroğlu ödüllerinin iki kültür arasında diyaloğun sağlanmasına da büyük katkı sağlayacağını düşündüklerini belirtti. Ödül töreninin Romen kültürünü ve medeniyetini tanıtmaya katkı sağlayanları takdir etmek olduğunu ifade eden Tunsu, “İlkini bu yıl düzenlediğimiz ödül töreninde, Romen dili, kültürü, müziği ve özellikle Kantemiroğlu ile ilgili çalışmalar yapmış 3 kişiye ödül vermeyi kararlaştırdık. Ayrıca önümüzdeki yıllarda Romanya kültürünü ilgi çekici hale getirecek tüm akademik çalışmaları da bu kapsama almayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

ÜÇ İSME ÖDÜL

Romen-Türk tarihi ilişkileri araştırmalarındaki katkılarından ötürü İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş’a, Kantemiroğlu’nun müziğine ilişkin çalışmalar yapan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehtap Demir’e ve Çağdaş Romen edebiyatının Türkiye’de tanıtılması ile ilgili katkılarından dolayı Kalem Edebiyat ajansının yöneticisi Nermin Mollaoğlu’una ödül takdim edildi.

Dimitri Kantemiroğlu
İstanbul
İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi
Romanya
Türkiye
Bunlara da bakın: