Dilara Abdullayeva, siyasi tutsak olan oğulları için Ukrayna Ombudsmanı Denisova ile görüştü

14 Şubat 2020, 17:47

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Teymur Abdullayev ve Uzeir Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva ile görüştü. Abdullayeva, Rusya’da sevk edildikleri hapishane hakkında halen bir bilgi bulunmayan oğullarının durumunu Denisova’ya bildirdi.

Görüşme sonrası Ukrayna Ombudsmanı Denisova’nın sosyal medya hesabından şu açıklamalar yapıldı:

“Görüşme kapsamında siyasi tutsakların annesi Dilara Abdullayeva, oğullarının sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Teymur Abdullayev, 2019 yazında beyin kanaması geçirdi. Uygun tedavi görmediği için hayati riski bulunuyor. Uzeir Abdullayev’in ciddi kalp ve böbrek sorunları var. Bu konuyla ilgili, daha iyi ve daha detaylı tedavi için tüm evraklar, bulundukları Rus cezaevinin yönetimine gönderildi. Ancak, ikisi de şu ana kadar uygun tedavi görmedi.”

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARIN SEVK EDİLDİKLERİ HAPİSHANE HALEN BİLİNMİYOR

Siyasi tutsaklar Uzeir Abdullayev ve Teymur Abdullayev’in, işgalciler tarafından Rusya’daki bir hapishaneye sevk edildiği öğrenilmişti. Ancak, sevk edildikleri hapishane hakkında bilgi verilmediği biliniyordu. Görüşmede, Kırım Tatar siyasi tutsakların annesi Dilara Abdullayeva, oğullarının bulunduğu hapishaneye ilişkin bilgi alması konusunda, Ukrayna Ombudsmanı Denisova’dan yardım istediği öğrenildi.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.

Lyudmila Denisova
Teymur Abdullayev
Uzeir Abdullayev
Bunlara da bakın: