Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Kırım Derneği Genel Merkezinde

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
02 Aralık 2020, 13:48
Ömer Cihad Kaya
02 Aralık 2020, 13:48

Esma Kasar/QHA-Ankara

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, resmi ziyaret kapsamında geldiği Ankara’da Kırım Derneği Genel Merkezini ziyaret etti. Bakan Kuleba’ya beraberinde Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ile Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ve Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Emir Rustamov eşlik etti.

NATO’nun dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere bugün Ankara’ya gelen Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Kırım Derneği Genel Merkezinde temaslarda bulundu. Kırım Derneği Genel Merkezinde Bakan Kuleba’yı, Kırım Derneği Genel Merkezi, Kırım Vakfı, Ukrayna Dostluk Derneği Yönetimi temsilcileri, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit karşıladı. Koronavirüs salgınından dolayı sınırlı sayıda diaspora temsilcisi görüşmeye katıldı.

KIRIM DERNEĞİ GENEL BAŞKANI MÜKREMİN ŞAHİN’DEN BAKAN KULEBA’YA TEŞEKKÜR

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, ziyaret kapsamında Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’ya Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası ve dernekler hakkında bilgi verdi. Şahin, ziyaret dolayısıyla Bakan Kuleba’ya teşekkür ederek, Türkiye ve Ukrayna ilişkilerinin son yıllarda büyük bir hız kazandığını ve Türkiye’de yaşayan Kırımlıların bu durumu memnuniyetle karşıladığını kaydetti. Mükremin Şahin, bundan sonraki süreçte de Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin gelişmesi noktasındaki gayretlerin en üst seviyeye çıkarılacağını dile getirdi. Ardından Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’ya hediye takdim etti. Başkan Mükremin Şahin, hem Türkiye hem de Ukrayna halkının birbirlerini tanıdıkça karşılıklı ilişkilerin daha da kuvvetli olacağını vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da Şahin’e teşekkür ederek, 2014’ten beri çalıştığı her platformda Kırım’ın Ukrayna gündeminde kalması için çaba sarf ettiğini dile getirdi. Bakan Kuleba, “Türkiye’de Kırım Tatar kimliğini korumak için çok önemli faaliyetler gerçekleştiriyorsunuz özellikle Kırım konusunda ciddi faaliyetlere imza attınız. Ortak trajedilere ve ortak zaferlere sahibiz. Bana gör görevimiz bu çabaları birleştirmektir. Bu sayede Ukrain ile Kırım Tatarlarının gelecekte sadece ortak zaferleri elde etmesini sağlayabiliriz.” dedi.

Bakan Kuleba, Ukrayna’da Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Tatar liderleriyle yakın iş birliği içinde olduklarını belirtti. Dmıtro Kuleba, Türkiye’de özellikle Ukrayna ve Kırım konusunun daha da yaygınlaşması ve diasporada yaşayan Kırım Tatarları ile ana vatanda yaşayan Kırım Tatarlarını birleştirmek istediklerini ifade ederek bu konularda Kırım Derneği Genel Merkezi ile birlikte çalışmak istediklerini vurguladı.

Kuleba yapılan görüşmede, Ukrayna yönetiminin Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası ve Dünya Kırım Tatar Kongresi ile iş birliği yapabileceği üç alanın belirlendiğini dile getirdi. Birinci olarak, Türkiye’de Ukrayna ile ilgili, Ukrayna’da ise Kırım ve Kırım Tatarları ile ilgili araştırmaların artması gerektiğini vurguladı. İkincisi de dünyada yaşayan Kırım Tatarlarının kimliğinin korunması ve ortak bir şekilde hareket etmeleri konusuna değindi. Bakan Kuleba, bir diğer iş birliği adımının da Kırım’ın işgalden kurtarılması konusu olduğunu vurguladı.

BAKAN KULEBA’DAN KIRIM DERNEĞİNE KIRIM PLATFORMU DAVETİ

Bakan Kuleba, Kırım Platformuyla ilgili de değerlendirme yaparak, “Kırım’ı işgalden kurtarmak için uluslararası Kırım platformunu kuruyoruz. Bu platformu Kıyiv’de düzenlemeyi planlıyoruz. Türkiye şimdiden platform konusunda iş birliğine açık olduğunu kaydetti. Özellikle zirveye Sayın Erdoğan’ın katılımı konusunda sizlerin de yardımı olursa minnettar olurum. Bu zirveyle ilgili size daha ayrıntılı bilgi verebiliriz. Aynı zamanda platformun farklı boyutları olduğu için sadece hükumetlerarası seviyede değil dernekler ve sivil toplum kuruluşları da buna dahil olacak o yüzden sizin de bu platforma ne şekilde katılım sağlayacağınız konusunu değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“KIRIM PLATFORMU BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YAPILIRSA KIRIM ULUSLARARASI SİYASETTE ÖNCELİKLİ HALE GELECEK”

Bakan Kuleba, Kırım Platformunun bir kaç seviyeden oluşacağını ve bunların içinde de sivil toplum kuruluşları ve sivil diplomasiye yer verileceğini bildirdi. Kuleba, Kırım Platformunun asıl amacının resmi statüye bakmaksızın Kırım’ın işgalden kurtarılması olduğunu ifade etti. Kuleba, amaçlarının bu konuda çalışmaya hazır olan tüm güçleri birleştirmek olduğunu kaydederek, “Kırım Platformunun faaliyete geçirilmesinde başarı sağlanırsa o zaman Kırım konusu uluslararası siyasette öncelikli konu haline gelecek. Rusya bunun farkında ve dolayısıyla bu aşamada bile Kırım Platformu ile ilgili yapılan açıklamalara sinirli şekilde tepki gösteriyor. Bence ne kadar çok sinirlenirlerse o kadar iyi.” ifadelerini kullandı.