Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimî Temsilcisi Korınevıç ve KTMM Başkanı Çubarov, Kırım Derneğini ziyaret etti

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2021, 17:35
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2021, 17:35

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimî Temsilcisi Anton Korınevıç ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ankara’da Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezini ziyaret etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimî Temsilcisi Anton Korınevıç (Anton Korynevych) ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’nun, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için 10 Aralık’ta düzenlediği “İşgal Altındaki Kırım’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları” konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Korınevıç ve Çubarov, dün Ankara’daki panelin ardından, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezine ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, Ukrayna ve Kırım gündemi ele alınırken iş birliği konularına da değinildi, ortak faaliyetlere yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

KIRIM DAİMİ TEMSİLCİSİ: KIRIMOĞLU VE ÇUBAROV İLE ÇALIŞMAK BİZİM İÇİN ONURDUR

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimî Temsilcisi Anton Korınevıç, ziyaret sırasında şu ifadeleri kaydetti:

“Biz de Ukrayna olarak; Kırım Tatarlarının tarihini, kültürünü, geçmişini en başta da insan haklarının yeniden hissedilebilmesine yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Refat ve Mustafa Aga ile çalışmak bizim için onurdur. Yurtdışında yaşayan Kırım Tatarlarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğimizden de eminim.”

Misafirperliği için Kırım Derneğine teşekkürlerini ileten Korınevıç, “Her şey için teşekkür ederim, sizleri görmek güzeldi” diyerek Kırım Derneği heyetini Kıyiv’e davet etti.

Ankara’da Rus işgali altındaki Kırım’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları paneli

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla Ankara’da, “İşgal Altındaki Kırım’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları” paneli düzenlendi. Panelde; Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimî Temsilcisi Anton Korıneviç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna Milletvekili, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası İlişkiler Grubu Eş Başkanı Rüstem Umerov, TBMM Eskişehir Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi Emine Nur Günay ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov konuşmalarını gerçekleştirdi.