TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı Yüksel: Rusya vatandaşları hiçbir şekilde bu kanundan faydalanamayacak

Diaspora
Ömer Kaya
01 Nisan 2020, 17:59
Ömer Kaya
01 Nisan 2020, 17:59

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel, Ukrayna Parlamentosunda kabul edilen tarım arazilerinin satışına ilişkin yasa ve yasanın iç politikaya yönelik yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

UKRAYNA’DA TARIM ARAZİLERİNİN SATIŞINA İLİŞKİN KANUN

Ukrayna’da tarım arazilerinin satışa çıkarılmasını sağlayan kanun, 30 Mart 2020 tarihinde Ukrayna Parlamentosu’nda gerçekleştirilen olağanüstü oturumla kabul edildi. Söz konusu yasaya göre tarım arazileri, 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren satışa çıkarılabilecek. Satışa çıkarılan tarım arazilerini; Ukrayna vatandaşları, bölgesel topluluklar, Ukrayna yasalarına uygun olarak tescil edilmiş ve hissedarları sadece Ukrayna vatandaşlarından oluşan tüzel kişilikler satın alabilecek. Yasada, kaydedilen bilgilere göre, tüzel kişilikler sadece 2024 yılından itibaren arazi satın alma hakkına sahip olabilecekler.

Ukrayna ekonomisi ve iş çevreleri bakımından dikkat çeken yasa hakkında TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı Yüksel, parlamentoda kabul edilen yasanın uzun yıllardır konuşulduğunu kaydetti. Yüksel, yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna’da toprak sahibi olmasına ilişkin durumun referandum ile sonuca bağlanması bakımından, Rusya Federasyonu vatandaşlarının hiçbir şekilde Ukrayna’da toprak sahibi olamayacağının altını çizdi.

Ayrıca TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı Yüksel, kabul edilen kanunun, bir şahsın iki yıl içinde en fazla 100 hektar alım yapabileceği ve şirketlerin de 10 bin hektarlık toprağa sahip olabileceğini öngördüğünü belirtti.

ZELENSKİY VE KOLOMOYSKİY ARASINDAKİ FİKİR AYRILIĞI, KANUNUN ÇIKMASIYLA AYYUKA ÇIKTI

Yüksel, Ukrayna’da dikkat çeken toprak reformunun iç politikada bazı yenilikleri de ortaya çıkardığına dikkat çekti. Yüksel’in konuya ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

“Alım satımlar sadece banka üzerinden ödeme şeklinde olacak. Bu kanunun çıkmasının IMF’nin isteği üzerine olduğu, kanunun çıkmaması durumunda, IMF’nin Ukrayna’nın istediği krediyi vermeyeceği konuşulmakta. Ayrıca Ukrayna siyasetinde uzun zamandır konuşulan Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve Cumhurbaşkanı olmasında en büyük desteği veren oligark Kolomoyskiy ile aralarının iyi olmadığı konusu, bu kanunun çıkmasıyla iyice ayyuka çıktı. Gizli bir koalisyon içinde olan Zelenskiy ve Kolomoyskiy ayrılığı, kabul edilen kanunla birlikte gerçekleşebilir dersek fazla iddialı olmaz diye düşünüyorum.”

UKRAYNA PARLAMENTOSU, TARIM ARAZİLERİNİN SATIŞA ÇIKARILMASINI ONAYLADI

Ukrayna Parlamentosu, dün gerçekleştirilen olağanüstü oturumda, tarım arazilerinin satışa çıkarılmasına ilişkin yasayı kabul etti. İlgili yasa için 259 milletvekili “evet” oyu kullandı.