TURKSİD: İnsanlık tarihinin vicdanını yaralayan bu soykırımı unutmadık

18 Mayıs 2020, 16:56

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD), Kırım Tatar halkının Vatan Kırım’dan koparıldığı 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 76. yıl dönümünde anma mesajı yayımladı.

Dernek başkanı Ertan Baştuhan tarafından paylaşılan mesajda şu ifadelere yer verildi:

“76 yıl önce bugün 18 Mayıs 1944 tarihinde katil ve diktatör Stalin’in başında bulunduğu Sovyet hükumeti, Sovyet ordusu için çeşitli cephelerde Almanlara karşı savaşan 50 binden fazla Tatar erkeğini sırtlarından vurdu… Bu zulüm hükumeti, Alman işgaline karşı kahramanca savaşan bu askerlerden habersizce onlara karşı amansız bir hazırlık içerisindeydi. 

Kırım yarımadasında sabaha karşı yapılan acımasız baskınlarla çoğunluğu kadın, çocuk, yaşlı ve savaşta yaralanmış erkeklerden oluşan mahsun Kırım Türkü vatanlarından bir gecede sürgün edildiler.

Sürgünün gerekçesi olarak da 2.Dünya Savaşı esnasında bölge halkının işgalci Almanlarla yaptığı işbirlikteliği gösterildi. Oysa Kırım halkı savaşın bitmesini ve Sovyet ordusunda cephede Almanlara karşı savaşan erkeklerinin evlerine dönmelerini beklemekteydi…

Silahlı 32 binden fazla Sovyet askerinin katıldığı hain baskınlarda, olacaklardan habersiz yerli halkımız yataklarından uyandırıldılar. Asıl niyetin ne olduğunu daha anlamadan, insanlık dışı muamelelerle, gerekli eşyalarını yanlarına almaları için sadece 15 dakikalık bir müsaadeyle yük treni vagonlarına bindirilerek vatanlarından sürgün edildiler.

450 bin insanımızın aç susuz 20 gün süren bu zorunlu yolculuğunda binlerce insanımız hayatlarını kaybettiler. Tuvaletlerin olmadığı tren vagonlarında erkeklerin yanında ihtiyaçlarını yapamayan iffetli Türk kadınlarının bir çoğu kan zehirlenmesi sonucu vefat ettiler. İnsanlığın vicdanını yaralayan yakın geçmişimizin kara lekesi olan bu soykırımda toplamda 250 bine yakın mazlum açlıktan, soğuktan ve hastalıklardan hayatlarını kaybettiler.

Sürgünün 76. yılında bugün o dramı hatırlıyor ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları firdevs, Resul-u Ekrem komşuları olsun…

Kırım, Devlet-i Aliyye-i Osmanlı’nın akıncıları ve savaşçı kahramanları olan Tatar Türklerinin ana yurdudur. İnanıyoruz ki, vatan Kırım’ın ve Kırım Tatarlarının 1783 tarihinden bu yana süren makus talihi yakın gelecekte mutlaka değişecektir. Bu kutsal uğurda ‘ant etketigimiz’ kutlu mücadelemiz azimle ve kararlılıkla sürecektir.

Bizler, yine inandığımız üzere yakın geleceğimizde işgalden kurtulacak vatanımızı bir gün hep birlikte yeniden inşa edeceğiz. Bölgenin kalkınmasında TURKSID olarak bizzat bulunacak, tüm üyelerimizle ve ailelerimizle orada olacağız.

İnsanlık tarihinin vicdanını yaralayan bu soykırımı unutmadık ve bizden sonraki nesillere asla unutturmayacağız.

Bu vesileyle hazin sürgünde hayatlarını kaybeden şehitlerimize Cenab-ı Haktan rahmet diliyorum.

Selam olsun benim güzel vatanım Kırım’a, selam olsun benim güzel vatanım Kırım’ın kahraman halkına..TURKSID adına saygılar sunuyorum.”

18 Mayıs 1944 sürgününde evlerinden, topraklarından, anılarından zorla koparılan Kırım Türkü soydaşlarımızın acılarını kalbimizde hissediyor, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun…

Опубліковано Turksid-Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği Неділя, 17 травня 2020 р.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

1944 Kırım Tatar Sürgünü
TURKSİD
Bunlara da bakın: