Türkiye'deki Kırım Tatarları, "Ervin İbragimov nerede?" demek için toplanıyor!

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mayıs 2022, 14:11
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mayıs 2022, 14:11

Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov, 2016 yılında işgal altında bulunan Kırım’daki evinin önünden işgalciler tarafından kaçırıldı. Tam 6 yıl geçmesine rağmen Ervin İbragimov’dan hiçbir haber alınamadı. Kırım Derneği Genel Merkezinde Ervin İbragimov’un kaçırılışının 6’ncı yılında “Ervin Nerede?” demek için toplantı düzenlenecek.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bundan 6 yıl önce, 24 Mayıs 2016 günü akşam saatlerinde, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi 31 yaşındaki Ervin İbragimov evinin yakınlarında kaçırıldı. Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu Üyesi Ervin İbragimov’un arabası, 25 Mayıs 2016 sabah saatlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki evinin yakınlarında kapıları açık bir şekilde bulundu. Olayın gerçekleştirildiği yerin yakınında bulunan güvenlik kameraları, Ervin İbragimov’un trafik polisi üniforması giyen kişiler tarafından kaçırıldığınıkaydetti. O günden beri Ervin İbragimov hakkında hiçbir şey bilinmiyor. İbragimov’un kaçırılmasının sebepleri de bilinmiyor. İşgalci yönetimin sahte soruşturması hiçbir sonuç vermedi.

İbragimov’un kaçırılışının 6’ncı yılında hala hayatta olup olmadığı dahi bilinmiyor. Türkiye’de ve dünyada “Ervin Nerede?” kampanyaları düzenlenmeye devam ediyor. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinde bugün saat 20.00’de “Ervin Nerede?” Toplantısı düzenlenecek. Ervin İbragimov’un akıbeti hakkında olayın faillerinden bilgi talep edilecek olan toplantıya; Ervin İbragimov’un Türkiye’de tedavi gören anne-babası, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) yönetimi ve üyeleri, Kırım Tatar milli hareketi emektarları ve Kırım Tatar diaspora temsilcileri katılacak. Toplantı, Kırım Haber Ajansının Facebook sayfasından canlıyayınlanacak.