Prof. Dr. Enver Aydoğan, Sakarya Üniversitesinin düzenlediği söyleşide, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları kapsamında Kırım Tatarlarının durumunu anlattı

Diaspora
Filiz
22 Temmuz 2022, 18:52
Filiz
22 Temmuz 2022, 18:52

Prof. Dr. Enver Aydoğan, Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezinde (TÜRKMER) katıldığı çevrimiçi söyleşide, “Rusya-Ukrayna Krizi’nin Kırım Türklerine Yansımaları” konu başlığıyla Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırı ve işgal girişimini değerlendirdi. Programda, Rusya’nın Kırım’ı işgali ve Ukrayna’da başlattığı savaş kapsamında Kırım Tatarlarının durumu hakkında bilgi verdi.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Denetleme Kurulu Başkanı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi̇ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Aydoğan, Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜRKMER) tarafından düzenlenen çevrim içi konferansta konuştu. Prof. Dr. Aydoğan, “Rusya-Ukrayna Krizi’nin Kırım Türklerine Yansımaları” konu başlıklı söyleşide, Vatan Kırım’ın 2014’te Rusya tarafından işgali, Türkiye’nin işgal karşısındaki kararlı tutumu ve Şubat 2022’de Ukrayna’nın Rusya tarafından topyekun işgal girişimiyle karşı karşıya kalması ele alındı.

Prof. Dr. Enver Aydoğan, 21 Temmuz 2022 saat 14.00’te çevrimiçi olarak düzenlenen söyleşide, Kırım Tatarlarının geçmişten günümüze önemli dönüm noktalarını, Rusya’nın Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım üzerindeki emellerini ve 24 Şubat 2022’de başlayan Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşı anlattı.

UKRAYNA ‘NIN İŞGALİ SONRASI TUTUKLAMALAR DEVAM EDİYOR

Prof. Dr. Enver Aydoğan, Ukrayna’nın güneyinde yer alan Herson bölgesinin önemini ele alarak, Herson bölgesine savaşın başından bu yana Rusya’nın yoğun silah mühimmatı yaptığını aktardı. Ayrıca, Herson bölgesinde yoğun bir Kırım Tatar ve Ahıska Türkü nüfusun yer aldığına dikkat çekti.

Ayrıca, işgalci Rusya’nın Vatan Kırım’daki baskılarının devam ettiğine dikkat çeken Aydoğan, haksız yere tutuklanan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM)  Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistler Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’un halen cezaevinde bulunduğu ve Kırım’da işgali kabul etmeyen Kırım Tatar aktivistlerin ağır insan hakları ihlallerine ve baskılara maruz kaldığını vurguladı.

Prof. Dr. Enver Aydoğan, beş aydır devam eden Ukrayna-Rusya Savaşında Rusya’nın Ukrayna’nın güneyinde kesin bir hakimiyet kurmaya çalıştığını ifade etti.

Bir harita ve şunu diyen bir yazı 'SAKARYA ONIVERSITESI TÜRKMER 2017 TÜRKMER Rusya- Ukrayna Krizi'nin Kırım Türklerine Yansımaları UKRAYNA KIRIM AKMESCITO RUSYA Prof. Dr. Enver AYDOĞAN (Dünya Kırım Tatar Kongresi Teftiş Kurulu Başkanı) 21 TEMMUZ 2022/ 14.00 Etkinliğimiz "Meet" üzerinden online olacaktır. Katılım için lütfen karekodu okutunuz;' görseli olabilir