KTMM Başkanı Refat Çubarov'a Mehmet Niyazi Ödülü

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
11 Aralık 2020, 21:38
Ömer Cihad Kaya
11 Aralık 2020, 21:38

Romanya’nın Köstence şehrindeki Mehmet Niyazi Kültür Derneği bu yılki Mehmet Niyazi ödülüne Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’u layık gördü. Geçen yıl ülkedeki 13 Aralık Tatar Milli Günü çerçevesinde Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu’na verilen ödülün, bu yıl Çubarov’a verileceği açıklandı.

Romanya Mehmet Niyazi Kültür Derneği, Kırım Tatar halkının özgürlük mücadelesine verdiği desteklerden ötürü Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’a Mehmet Niyazi Ödülü verdi. Mehmet Niyazi Kültür Derneğinden bugün yapılan açıklamada, ödül töreninin bu yıl salgın nedeniyle kamuya açık bir şekilde yapılamayacağı öğrenildi.

Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad, konuyla ilgili QHA’ya bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Refat Bey’e çok saygılarımızla bu ödülü takdim ediyoruz. Geçen sene efsane liderimize, sayın Mustafa Aga’ya takdim etmiştik. Maalesf bu sene koronavirüs yüzünden faaliyet yapamadık. Duamız en kısa zamanda özgür Kırım’da buluşuruz. Mustafa Aga ve Refat Aga’ya bu ödülü vermekten çok mutluyuz. Kırım’da yaşayan tüm kardeşlerimize saygılarımızı iletiyoruz”

ROMANYA MEHMET NİYAZİ ÖDÜLLERİ

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

ROMANYA TATARLARI MİLLİ GÜNÜ

13 Aralık tarihi, Romanya Tatarları Milli Günü, Kırım Halk Cumhuriyeti kurucusu Numan Çelebicihan’ın, 13 Aralık 1917’de Kırım Tatar Milli Kurultayı’na anayasayı sunması anısına kutlanıyor. Romanya’daki Kırım Tatarları, 2006 yılından bu yana Kırım Tatar asıllı eski milletvekili Aledin Amet’in girişimiyle, Romanya Parlamentosu’nun çıkardığı yasayla Romanya Tatarları Milli Günü’nü kutluyor.

ROMANYA’DAKİ KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNİN ÖNCÜLERİNDEN MEHMET NİYAZİ

Dobruca’daki Türklerin milli kültürlerinin canlanmasında, Kırım Türklerinin arasında Kırım milli ruhunun uyanmasında öncü olan ve büyük hizmetlerde bulunan şair ve eğitimci Mehmet Niyazi Dobruca’ya bağlı Aşçılar köyünde 1878 yılında doğdu. Babasının adı İsmail, annesinin adı Azize’dir. Mehmet Niyazi’nin ailesi Kırım’dan Dobruca’ya göç eden Kırım Tatarlarındandı. İlköğrenimini doğduğu köyde tamamladı. 1889’da ailesiyle birlikte Dobruca’dan İstanbul’a göç etti. İstanbul’da Darülmuallimîn (Öğretmen Okulu)’e kaydoldu. Burada Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı.

1898 ve 1900’da iki kez Kırım’da öğretmenlik yaptı. 1904’te babasının ölümü üzerine İstanbul’dan Köstence’ye gitti. Köstence Türk Mektebi ve Mecidiye Müslüman Okulu’nda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1910-1912 yılları arasında Dobruca Sadası ve Teşvik gazetelerinde çalıştı. Mecidiye’de Işık adlı gazeteyi, Mektep ve Aile adlı dergileri çıkardı. 1918’de Kırım’da Hak Ses gazetesine başmuharrir oldu. Bahçesaray Maarif Müdürlüğü yaptı. Rusların Kırım’ı işgali üzerine 1920’de Köstence’ye döndü ve öğretmenlik görevine devam etti. Safiye Hanım’la evlendi. Dört kızı, iki oğlu oldu. Çocuklarından üçünün ölümü Mehmet Niyazi’yi derinden sarstı ve 28 Kasım 1931’de 53 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Mehmet Niyazi’nin ilk dönem şiirleri İthâfât, son dönem şiirleri ise Sagış (Özlem) adlı şiir kitabında toplanmıştır.

Mehmet Niyazi’nin iyi bir şair ve yazar olmasında İstanbul’daki kültür ve sanat ortamının hiç şüphesiz büyük katkısı oldu. Yüksek öğrenimi sırasında Namık Kemal ve Abdülhak Hamit’ten oldukça etkilendi. İttihatçı fikirleri benimseyen Mehmet Niyazi, Öğretmen okulunun son sınıfında ateşli bir milliyetçi hâline geldi. Mehmet Niyazi, hayatını öğretmenlik ve yazarlık yaparak geçirmiştir. Kalemini milletinin uyanışına ve ilerlemesine hasretmiştir. Dobruca Türkleri arasında fikrî ve edebî alanda derin izler bırakan Mehmet Niyazi, ölünceye kadar Dobruca’da Türklük bilincinin yerleşmesi, Kırım sevgisinin kazanılması ve ana dilinin yaşatılması için çalışmıştır.

ROMANYA MEHMET NİYAZİ KÜLTÜR DERNEĞİ

11 Mart 2016’da Romanya makamlarınca tescil edilen Kırım Tatar halkının medeniyeti, tarihi, kültür ve edebiyatının Romanya’da tanınması ve gelişmesi için çalışmalar yürütmektedir. Kırım Tatar halkının mücadelesine katkıda bulunanlara her yıl Mehmet Niyazi Ödülü takdim edilmektedir. Şu ana kadar; Kemal Haşim Karpat, Tahsin Cemil, Enver-Nedret Mamut, Nevzat Yusuf Sarıgöl, Melek Fetısleam, Zafer Karatay, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na verilen ödül, 2020 yılında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’a verildi.