Kırım Tatarı Nazmiye Aksaya ve arkadaşları, TRT Geleceğin İletişimcileri ödülüne layık görüldü

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
26 Kasım 2020, 22:47
Ömer Cihad Kaya
26 Kasım 2020, 22:47

TRT’nin bu yıl altıncısını icra ettiği “Geleceğin İletişimcileri Yarışması” sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreni 21 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’da düzenlendi. Ankara’da yaşayan Kırım Tatarlarından Nazmiye Aksaya ve arkadaşları, yarışmanın Ev Hayat Dolu kategorisinde ödüle layık görüldü.

TRT 2020 Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda final heyecanı yaşandı. Yarışma kapsamında 76 üniversiteden 790 eser değerlendirildi. Katılımcılar arasında Türkiye’nin yanı sıra Orta Asya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden öğrenciler de yer aldı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde eğitim gören Kırım Tatarı Nazmiye Aksaya, Şahin Tarlabölen ve Mutlu Veziroğlu, yarışmanın “Ev Hayat Dolu” kategorinde hazırladıkları “Evde Kal” isimli rap müzik klibiyle ödüle layık görüldü.

TRT GELECEĞİN İLETİŞİMCİLERİ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

Ankara Gölbaşı’nın Kırım Tatar köyü Günalan’dan, Kırım Derneği Genel Merkezi Cıyın Ansambli oyuncusu Nazmiye Aksaya, Geleceğin İletişimcileri ödülüne layık görülen çalışmayla ilgili Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulundu.

Merhabalar, öncelikle tebrik ederiz. Yarışmaya katılma fikri nasıl oluştu, çalışmaya nasıl başladınız?

Teşekkür ederim, TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışmasına 2 arkadaşımla katıldım, 4 yıldır bünyesinde eğitim gördüğüm Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinin İletişim Fakültesi Radyo biriminde alanımıza yönelik pek çok yarışmaya katıldık. Ve bu yarışmalardan da ödül kazandık. Bize bu gayreti veren Radyo Genç İletişim Koordinatörü Öğretim Görevlisi Sayın Aylin Atik Seyide’ye bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. TRT’nin bu yıl altıncısını düzenlediği yarışmaya pandemi dolayısıyla açılan Ev Hayat Dolu kategorisinden katıldık ve bu alanda bir farkındalık oluşturmayı hedefledik. Fikrimiz bu temel düşünce üzerinde şekillendi.

“GÜZEL BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTIĞIMIZ İÇİN MEMNUNİYETİMİ DİLE GETİRMEK İSTERİM”

Kategori kuralları gereği profesyonel yardım almadık ve ekip arkadaşlarımdan sevgili Şahin Tarlabölen fikrin esas temeline odaklanıp fikrimizi şekillendirirken yine ekip arkadaşım olan sevgili Mutlu Veziroğlu rap müziğimizin sözlerini yazdı. Bizim danışman hocamızla birlikte standart bir çalışma şeklimiz olduğunu söyleyebilirim bu süreçte, bu çalışma şekline göre herkes fikrini söyler, kendi aramızda kabul gören fikir ile uzun bir yolculuğa başlarız. Rap müzik klip çalışmamızda müzik için birden fazla seçeneğimiz vardı ve bu seçenekler arasından seçim yapmak bizim için en zor aşama oldu. Bir koldan aşamalar bu şekilde ilerlerken diğer koldan pandemiyle ilgili görüntüleri toplayarak bir arşiv oluşturduk ve şarkımızın sözleriyle uyumlu olan görüntüleri klipte kullandık. Güzel bir çalışmaya imza attığımız için memnuniyetimi dile getirmek ve ekip arkadaşlarımı özveriyle çalıştıkları için kutlamak isterim ve kendi ailem ve ekip arkadaşlarımın ailesine de desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

“AMACIM RADYO HABER SPİKERİ OLARAK GÖREV YAPMAK”

Gelecege dönük hedefleriniz var mı bundan sonra neler yapacaksınız?

Geleceğe dönük hedeflerim elbette var ve bunlardan biri şudur; 4 yıllık üniversite eğitimim boyunca okulumuzun radyosunda radyo spikerliği yaptım ve bir süreden sonra bu işe gönül verdiğimi farkettim. Hayat şartları ne getirir bilmiyorum ancak şu an temel hedefim ulusal bir radyo kanalında, radyo program sunucusu ya da radyo haber spikeri olarak görev yapmak.

“TÜM KIRIM TATAR HALKININ SANCILI GÜNLERİNİN DİNMESİNİ DİLİYORUM”

Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasından birisi olarak başarılı bir çalışmaya imza attınız. Kırım’a, Kırım Tatar halkına dair neler söylersiniz?

Tekrar teşekkür ediyorum, öncelikle Türkiye’de Kırım kültürünün yaşamaya devam etmesi ve bizlere aktarılmasından duyduğum mutluluğu belirtmek isterim. Bu konuda yapılan tüm çalışmaların kıymeti paha biçilemez. Kendi adıma kültürümüzü Kırım’da yaşamak ve Kırım Tatarlarının olduğu her yerde yaşatmak istiyorum. Bu konuda birlikte olmanın önemi çok büyük bir paya sahip. Bugüne kadar gönüllerin bir olduğu kimi zaman sancılı olan bir süreçten geçtik. Tüm Kırım Tatar halkına geçtiğimiz yılların sancılı günlerini dindirecek güzel ve hayırlı yıllar diliyorum.