Kırım Tatar halk kültürünün tanıtıldığı Ballıkpınar'da Balköy Projesi'nin kapanış etkinliği yapılacak

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
14 Eylül 2021, 13:58
Ömer Cihad Kaya
14 Eylül 2021, 13:58

Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı Ballıkpınar merkezli Balköy Projesi kapanış toplantısı 18 Eylül 2021 tarihinde Ballıkpınar Mahallesinde yapılacak. Kapanış toplantısı, Kırım Tatar kültürünün yaşatıldığı birçok etkinliğe sahne olacak. Etkinlikte, Kırım Tatar kültür ve medeniyetinin sergilendiği kültür evinin de açılışı yapılacak.

Ankara Gölbaşı’nda Kırım Tatarlarının kurduğu Ballıkpınar mahallesinde uzun bir süredir çalışmaları devam eden Balköy projesi tamamlandı. Proje kapsamında Kırım Tatar kültürünün ve köy kültürünün yaşatılmasına yönelik kültür evi, okul ve çeşmelerin açılışı yapılacak. Ayrıca, geleneksel Kırım Tatar müzik ve halk oyunları sergilenecek.

Bir şunu diyen bir yazı 'POceri MapanE: Πoplontτmι BALLIKPINAR 'Balköy" 18 EYLÜL 2021 BALLIKPINAR/GÖLBAŞI ETKİNLİKLER Etkinlik Adı Açılış Saat 11:00 Cocuklarİçin Atölyeler Seramik Atölyesi Duruşu İstiklal Marşı Sinevizyon Gösterisi •Protokol Konuşmaları •Halk Oyunları Gösterisi Seğmen Gösterisi Ağır Ava Qay Qaytarma •Hediye Plaket Takdimi Ebru Çalışması Turşu Atölyesi Atlı Spor Kulübü Faaliyet Tanıtımı Poni Gezintisi Çeşmelerin Açılışı 12:00 Sürpriz Etkinlikler Stantların Gezilmesi Türkleri Kültür 13:00 Yardımlaşma Kadın Kooperatifleri Tanıtım Sunumu 14:00 Ankara genelindeki Kadın "Derviza" Kırım Tatar Hasat Bayram Bay Derviza Sunumu Kırım Tatar Halk 16:00 Bakanhğımızın unları negatif sonuçlu PCR katılım balkoyprojesi.com balkoyprojesi köy Projesi Ballıkpınar' görseli olabilir

Projeye ilişkin detaylı bilgi için https://www.balkoyprojesi.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ballıkpınar, Ankara‘nın Gölbaşı ilçesine bağlı 54 mahalleden biri. Bu köy, Kırım’ın Rusya tarafından ilk işgalinden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalıp Romanya’ya yerleşen oradan da 20. yüzyılın başında Türkiye’ye göç eden Kırım Tatarları tarafından kuruldu. Ballıkpınar, kendine özgü yapılış ve sokak planı ile cumhuriyetin ilk yıllarında “örnek köy” statüsü kazandı.

Balköy Projesinin açılış toplantısı Ekim 2020’de gerçekleşmişti: