Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şubesi: Ukrayna teslim olmayacak, Kırım Tatarları işgale boyun eğmeyecektir

Diaspora
qha muhabir
01 Mart 2022, 11:11
qha muhabir
01 Mart 2022, 11:11

Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şubesi, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 8. yılında Bursa Kent Meydanı’nda protesto düzenledi. Protestoda, Kırım Tatarlarının, Rusya’nın Kırım’ı işgalini tanımadığı bildirilirken yine Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları şiddetle kınandı. Dünya Kırım Tatar Kongresinin (DQTK) bildirisinin okunduğu protestoda, “Savaşa Hayır!” sloganları sıkça dile getirildi.

Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şubesi, 28 Şubat 2022 tarihinde saat 14.00’te Bursa Kent Meydanı’nda Kırım’ın işgalinin 8. yılında ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını kınandığı bir protesto gerçekleştirdi.

Protesto gösterisine; Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şubesi Başkanı Haluk Yaşayanlar, Bursa Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Öner, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Dernek Başkanı Recep Şen katıldı. Rusya’nın saldırganlığının şiddetle kınandığı protestoya çok sayıda vatandaş katıldı.

Kırım Tatar ve Ukrayna bayraklarının açıldığı protesto gösterisinde “Putin Kırım’dan elini çek!”, “Savaşa Hayır” pankartları açıldı.

Protesto gösterisinde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına ilişkin Dünya Kırım Tatar Kongresinin (DQTK) yazılı bildirisi okundu. Bildiride, Rusya’nın 26 Şubat 2014’deki Kırım’ı yasa dışı işgalinin tanınmadığı ve tanınmayacağı vurgulandı.

Bildirinin devamında, Rusya’nın işgalci saldırıları ve askeri saldırganlığı dolayısıyla Kırım Tatarları olarak Ukrayna’daki vatandaşlar için kaygılanıldığı belirtildi.

Kırım’ın yasa dışı işgalinin 8. yılında yapılan basın açıklamasında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları kınandı. Açıklamada, “Bundan sekiz yıl önce Kırım’ın işgali ile başlayan süreç bugün Ukrayna’nın işgaline yönelik Rusya saldırısı ile çok daha korkunç bir boyut almıştır” denildi.

DAHA GEÇ OLMADAN İŞGALİ DURDURUN!

Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şubesi açıklamasında, “İşgaller, savaşlar farklı şekilde başlasa da sonunda hep aynı sesle yankılanır. Ukrayna teslim olmayacak, Kırım Tatarları işgale boyun eğmeyecektir. İşgale ve savaşa hayır! Kırım’a özgürlük!” dedi.