Kırım Derneğinden "Kara Ocak'ın" 30. yılı anısına: Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz

Diaspora
Ömer Kaya
20 Ocak 2020, 15:57
Ömer Kaya
20 Ocak 2020, 15:57

Kırım Derneği Genel Merkezi, Azerbaycan Türklerinin haklı taleplerinin Sovyet Kızıl Ordusu tarafından bastırılmasının ve kanlı olaylara sahne olan, tarihe “Kara Yanvar” olarak geçen 20 Ocak 1990 olaylarının 30. yıl dönümünde, Azerbaycan’a başsağlığı, şehitlere rahmet diledi.

Kırım Derneğinden paylaşılan bildiride şu ifadelere yer verildi:

Bugün Azerbaycan’ın istiklal mücadelesine yürüyen yüzlerce Azerbaycanlı kardeşimizin katledilmesinin 30. yılındaki acısını bütün benliğimizle paylaşıyoruz.

Azerbaycan’ın bağımsızlığını isteyerek Bakü’deki Azadlık Meydanında toplanan Azerbaycan Türklerini cezalandırmak için Bakü’ye tanklarıyla birlikte giren Sovyet Rusyası’nın 26.000 askeri, 20 Ocak 1990 tarihinde sivil insanların üzerine ateş açmıştı.

Taleplerini demokratik bir şekilde gösteren kardeşlerimizin üzerine acımasızca açılan ateş sonucunda; aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 137 kişi katledilmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Sovyet Rusyası’nın ordusuyla, tanklarıyla, vatanını sevmekten başka bir suçu olmayan masum ve silahsız insanlara karşı hunharca yaptığı bu katliam tarihe “Kara Ocak” (Kara Yanvar) olarak geçti.

Sovyet Rusyası’nın yüzlerce lekesinden biri olarak tarihe yazılacağı “Kara Ocak”ın 30. yılında şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz.