Kırım Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Eylül 2021, 18:49
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Eylül 2021, 18:49

Kırım Derneği Genel Merkezi Olağan Genel Kurul Toplantısı, bugün Çankaya’daki dernek binasında gerçekleştirildi. Gündemin son maddesinin görüşülmesinin ardından yönetim, yeni seçilen kadroya devredildi.

Koronavirüs salgını şartları nedeniyle uzun süredir ertelenilen Kırım Derneği Genel Merkezi Olağan Genel Kurul Toplantısı, 4 Eylül 2021 tarihinde Çankaya’daki dernek binasında yapıldı. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu’nun yeni kadrosu yapılan oylamalar sonucu belirlendi. Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin tekrar aynı göreve seçildi.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kırım Millî Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda, divan teşekkülünün ardından Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ile Denetim Kurulu Raporu, Eski Kırım Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay tarafından okunarak ibra edildi. DERBİS Sistemi kayıt zorunluluğu gereği, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaralarına ulaşılamayan üyelerin üyelikten çıkarılması hususu Genel Kurulca karara bağlandı. Diğer yandan, Dernek Tüzüğü uyarınca Yönetim Kurulu üye sayısı arttırılarak, üye kayıt ücreti ve aidat miktarı değiştirildi. Dernek organlarının seçimi için yapılan oylamada, 51 oy kullanıldı.

Açıklama yok.
Açıklama yok.

Rus işgalcilerin 3-4 Eylül 2021 tarihlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarını daha alıkoymasına dair kınama konuşması yapılarak Kırım Tatar diasporası adına bu hukuksuzluğa sert tepki gösterildiği bildirildi.

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, derneğin geçmiş dönem faaliyetlerine kısaca değinerek amaç ve faaliyetler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Şahin, en önemli amaçlarının Kırım Tatar halkının Rus işgali altındaki vatanı Kırım‘ın kurtarılması ve Kırım Tatar halkının varlığının yaşatılması için çalışmalar yapmak olduğunu vurguladı. Şahin, Kırım Tatar halkının hedeflerine ulaşması için çalışmalarını sürdürdüklerini ve inançlarının tam olduğunu ifade etti.

Açıklama yok.
Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Kırım’ın işgali meselesinin dünyadaki gelişen çeşitli olaylar nedeniyle Kırım Platformuna değin, gündemden hayli düştüğünü anımsattı. Ayrıca, dilek ve temenni konuşmaları kısmında Bayar, yaklaşık 140 Kırım Tatarının işgalci Rusya tarafından esir olarak tutulduğuna değinerek, Rus işgalcilerin 3-4 Eylül 2021 tarihlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarını daha alıkoyduğunu belirtti. Bayar, Kırım Tatar diasporasının bu hukuksuzluğa sert tepki gösterdiğini vurgulayarak, Divan Kurulunca alınan kararla kayda geçirileceğini bildirdi.

Gündemin son maddesinin görüşülmesinin ardından yönetim, yeni seçilen kadroya devredildi.

Kırım Derneği Genel Merkezinin dernek organları şu isimler olarak belirlendi:

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu

Asil Üyeler

1-Mükremin Şahin
2-Av. Namık Kemal Bayar
3-Tuncer Kalkay
4-Rifat Baybörü
5-Av. Mihriban Ceylan
6-Ali Olgun Boydak
7-Sinan Gündemir
8-Murat Batır
9-Semih Gezer
10-Ömer Ali Azak
11-Uğur Akdeniz
12-Ülkü Aksel
13-Rasim Özçelik
14-Mustafa Şahin
15-Tuncay Kalkay
16-Nur Şeker Kurnaz
17-Cem Arslan

Yedek Üyeler

1-Serkan Sava
2-Serdar Günönü
3-Ali Onur Kara
4-Fatih Evrensel Emre
5-Hasan Benli
6-Seyfettin Canpolat
7-Yalkın Giray Yüksel
8-İslam Uluçay
9-Servet Yetkin
10-Fethi Kurtiy Şahin
11-Görkem Akbulut
12-Şamil Ersöz
13-Samet Cengiz
14-Bora Kalkay
15-Emre Ata
16-Kevser Özel
17-Halil İbrahim Dağ

DENETİM KURULU

Asil Üyeler

1-Zeki Doğaner
2-Ümit Yüksel
3-Serdar Karatay
Yedek Üyeler
1-Sezai Özçelik
2-Hidayet Önder
3-Sema Karaarslan

YÜKSEK DİSİPLİN KURULU

Asil Üyeler

1-Av. Uğur Yaşar Uygun
2-Niyazi Elitok
3-Şükrü Bilgili
Yedek Üyeler
1-Ertuğrul Nas
2-Recep Aktaran
3-Metin Aydoğan

Dilek ve temenni konuşmalarının ardından kapanış gerçekleştirildi.