Kırım Derneği, Litvanya Büyükelçileri toplantısına katılarak, sunum yaptı

10 Ekim 2019, 21:18

Kırım Derneği Genel Merkezi, Litvanya’nın Türkiye Büyükelçisi Audrius Bruzga’nın daveti üzerine Litvanya Bölge Ülkeleri Büyükelçiler toplantısına heyetle katıldı. Kırım Derneği tarafından Litvanya’nın çeşitli ülkelerden Ankara’ya gelen büyükelçilerine, “Kırım ve Türkiye’deki Kırım Tatarlarının Durumu” konulu bir sunum yapıldı.

Litvanya’nın Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen toplantıya, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezini temsilen Genel Başkan ve Dün Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, Genel Başkan Yardımcısı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Özel ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Türkiye Gençlik Koordinatörü Fethi Kurtiy Şahin katıldı.

KIRIM DERNEĞİ SUNUM YAPTI

Toplantıda Kırım Derneği heyeti tarafından Litvanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Neris Germanas, Ankara Büyükelçisi Audrius Bruzga, Litvanya Dışişleri Bakanlığı Avrupa Masası Genel Müdürü, Doğu Avrupa ve Orta Asya Masası Genel Müdürü, Güney Avrupa Masası Daire Başkanı, Türkiye ve Rusya Masası Şefleri, Litvanya’nın Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği Büyükelçisi ile Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna ve Rusya nezdindeki Büyükelçilerine “Kırım ve Türkiye’deki Kırım Tatarlarının Durumu” konulu bir sunum yapıldı.

Genel Başkan Yardımcısı Ömer Özel tarafından yapılan sunumun ardından Büyükelçiler tarafından yöneltilen sorulara Genel Başkan Mükremin Şahin ve Genel Başkan Yardımcısı Av. Namık Kemal Bayar cevap verdi.

LİTVANYA’DA 2021 YILI “Litvanya Tatarları” YILI OLACAK

Toplantıda Litvanya ve Litvanya’da yaşayan Kırım Tatarları ile işbirliği ve ortak faaliyetler konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda ayrıca toplantıda Ankara Büyükelçisi Audrius Bruzga tarafından Litvanya’da 2021 yılının “Litvanya Tatarları” yılı olarak bugün resmen ilan edildiği müjdesi verildi.

HACI GERAY HAN ANISINA ESER TALEBİ

Kırım Derneği heyeti de Kırım Hanlığının kurucusu Hacı Geray Han’ın Litvanya’nın Trakai şehri doğumlu olduğunu ve bu şehre Hacı Geray Han anısına bir eser kazandırma arzusu taşıdıklarını iletti. Söz konusu eseri 2021 yılına kadar tamamlamak istediklerini belirten heyet, birlikte çalışma talebinde bulundu.

BÜYÜKELÇİLİĞE SÜRGÜN KONULU TABLO HEDİYE EDİLDİ

Toplantı sonunda Litvanya’nın Ankara Büyükelçisi Kırım Derneği Genel Merkezine bir tabak hediye etti. Kırım Derneği heyeti de, dernek Genel Başkan Yardımcısı Av. Namaık Kemal Bayar’ın eşi ve dernek üyesi Saadet Aslan Bayar tarafından, e 1948’de gerçekleşen Litvanyalıların Sürgünü konulu tablosunu Büyükelçiliğe hediye etti.

Toplantıya katılan diğer katılımcılara ise Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Genel Merkezimiz tarafından Ufuk Aykol’un editörlüğünde İngilizce ve Türkçe hazırlanan “Kırım Tatar Sürgünü 75.Yılı Belgesel Kitabı” hediye edildi.

Kırım Derneği
Litvanya
Bunlara da bakın: