Kırım Derneği Konya Şubesi, Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı şehitlerini dualarla andı

Diaspora
Ömer Kaya
20 Mayıs 2021, 17:07
Ömer Kaya
20 Mayıs 2021, 17:07

Kırım Derneği Konya Şubesi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 77. yıldönümünde “Sürgün Şehitleri İçin Hatm-i Şerif” anma etkinliği düzenledi. Kırım Derneği Konya Şubesinin düzenlediği dua etkinliği, çevrimiçi olarak sosyal medya üzerinden yayımlandı.

Kırım Tatar halkının Vatan Kırım’dan sürgün edilmesi ve soykırıma uğramasının 77. yıl dönümü kaydedildi. 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü kapsamında Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası bir dizi etkinlik hayata geçirdi. Sürgünün yıldönümünde, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından ortak olarak düzenlenen çevrimiçi anma törenleri düzenlendi. Kırım Derneği Konya Şubesi de sürgün ve soykırımın kurbanlarını andı.

KIRIM DERNEĞİ KONYA ŞUBESİ, KIRIM TATAR SÜRGÜN ŞEHİTLERİNİ DUALARLA ANDI

Yapılan dualarda, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanlarının ruhlarına Kuran-ı Kerin okundu. 19 Mayıs 2021 tarihinde saat 21.00’de Genç Tatar’ın organizatörlüğünde gerçekleşen programda edilen duada, “18 Mayıs 1944 yılında sürgüne giderken hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızın ve ecdadımızın mekanları cennet olsun. Allah aziz şehitlerimizin ruhlarını şad eylesin” ifadeleri kullanıldı.

Yayını izlemek için tıklayınız

Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 77. yıldönümünde gerçekleşen Mevlid ve Hatm-i Şerif programı okunan duaların ardından sona erdi.