Kırım Derneği Konya Şubesi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanlarını anacak

Diaspora
qha muhabir
15 Mayıs 2022, 21:15
qha muhabir
15 Mayıs 2022, 21:15

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi, 18 Mayıs 1944’te vatanlarından koparılarak sürgün edilen ve hayatını kaybeden Kırım Tatarlarını anma toplantısı düzenleyecek. KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve eşi, yönetmen Neşe Sarısoy Karatay’ın katılacağı etkinlikte, hayatlarını kaybeden Kırım Tatarları için dualar okunacak.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi, 18 Mayıs 1944 Sürgününün ve Soykırımının 78’inci yıl dönümünde anma etkinliği düzenleyecek. 18 Mayıs Çarşamba günü saat 19.00’da düzenlenecek etkinliğe, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve eşi yönetmen Neşe Sarisoy Karatay katılacak.

Anma toplantısının ardından İhsaniye Camisi’nde yatsı namazı kılınacak. Sürgünde hayatını kaybeden Kırım Tatarları için Mevlüt okunacak dualar edilecek.

18 MAYIS 1944’TE KIRIM TATARLARINA NE OLDU?

Sovyet rejimi yönetimindeki Josef Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarları evlerinden, yurtlarından koparıldı. Sovyet askerleri, gece yarısı yüzlerce Kırım Tatarını zorla evlerinden çıkarıp hayvan vagonlarına bindirdi. Başka ülkelere hatta Sibirya’ya kadar sürülen Kırım Tatarları vagonlarda havasızlık, açlık ve susuzluk gibi nedenlerden hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden yüz binlerce insanın naaşı yol kenarına atıldı.