Kırım Derneği Kocaeli Şubesi'nden Kırım'ın işgali ve Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı hakkında protesto

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2022, 01:38
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2022, 01:38

Kırım Derneği Kocaeli Şubesi tarafından 5 Mart 2022’de Kırım’ın işgalinin 8’inci yıl dönümü ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları protesto edildi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kocaeli Şubesi tarafından 5 Mart 2022 tarihinde Kırım’ın işgalinin 8’inci yıldönümü dolayısıyla ve Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna’yı işgal girişimini protesto etmek için Derince Kent Meydanı’nda protesto düzenlenerek basın açıklaması okundu.

Kırım Derneği Kocaeli Şubesince Derince Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen protestoya; Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, siyasî partilerden Derince ilçesinin AK Parti , MHP İYİ Parti, Deva Partisi, Memleket Partisi Teşkilat Başkan ve yöneticileri, ilçe muhtarları, Derince Hemşehri Dernekleri Platformu Genel Sekreteri ile Derince Liseliler Derneği, Kığı Yayladere Derneği, Adıyamanlılar Derneği, Çınarlı Yardımlaşma Derneği, Artvinliler Derneği, Serhat illeri Derneği, Ordulular Derneği, Türk Ocakları Kocaeli Şubesi başkan ve yöneticileri ile dernek üyeleri katıldı.

Açılış ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Kırım Tatar Milli Marşı “Ant Etkenmen” okundu. İşgal ve savaş şartlarında yaşayan halklar, Kırım ve savaş mağdurları ile tüm şehitler için dua edildikten sonra Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün konuşma yaptı. Kırım Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Şengül Talgır tarafından, “Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 8. yılında, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’yı İşgali Hakkında Basın Açıklaması” okunarak program sonlandırıldı.