Kırım Derneği İstanbul Şubesi, "Kırım'da Çocuk Okut" kampanyasına destek çağrısı yaptı

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
20 Eylül 2021, 22:10
Ömer Cihad Kaya
20 Eylül 2021, 22:10

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından 6 sene önce başlatılan “Kırım’da bir çocuk okut” kampanyası, öğrencilere burs vermeye ve desteklerle büyümeye devam ediyor. Kırım Derneği İstanbul Şubesi, kampanyaya katılım çağrısını yinelerken; bağışlar için Kırım Tatar derneklerine teşekkürlerini iletti.

Kırım Derneği İstanbul Şube Başkanı Celal İçten, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatar çocukların eğitimine yönelik kampanyanın devam ettiğini bildirdi. Başkan İçten’in imzasıyla, Kırım Tatar derneklerine gönderilen mesajda, “Kırım’da Çocuk Okut” kampanyasına bağışların sürdüğü kaydedildi. Türkiye’deki Kırım Tatar derneklerine gönderilen çağrı metninde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un yazısı da yer aldı.

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİ REFAT ÇUBAROV’UN MESAJI

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, “Kırım’da Çocuk Okut” kampanyasına ilişkin mesajında, eğitim projesine destek verenlere şükranlarını ileterek, projenin daha da genişletilmesini ümit ettiklerini belirtti. Çubarov, Kırım Tatar halkının geleceğine hizmet edecek olan kampanyanın önemine dikkat çekti. İşte o yazılı açıklama:

Açıklama yok.

KIRIM’DA ÇOCUK OKUT PROJESİNE BAĞIŞLAR SÜRÜYOR

Kırım Derneği İstanbul Şubesinin açıklaması şu şekilde:

Değerli dernek başkanlarımız, Kırım’ın Ruslar tarafından işgal edilmesinden sonra bir süre ara vermek zorunda kaldığımız Çocuk Okut Kampanyamız tüm hızıyla devam etmektedir.

2020 yılında Ukrayna Kiev ,Herson ve Türkiye’de  104 öğrencimize burs vermekteyiz. Öğrenci kardeşlerimiz dışında Türkiye’ye gelen öğretim görevlisi hocalarımıza da destek olmaktayız. Gelecekte vatan Kırım’ı yönetecek bugünün gençleri için yapacağımız tüm katkılar biliyoruz ki Kırım’a dikilmiş bir ağaçtır.

Kırım ile Ak topraklar arasındaki bağlantımızı arttırmak dışında onlar ile yapacağımız yazışmalar ile onların Latin harflerini öğrenmelerine de katkısı olacaktır. İstanbul Kırım Derneği olarak her geçen gün sayısını artırdığımız öğrencilerimize sizlerin de burs vererek destek olmanızı arzulamaktayız. Burs havuzuna da bağış yapabilirsiniz.

Bugüne kadar destek sağlayan derneklerimizin sayılarının artması ve derneklerimiz sayesinde yeni katkı sağlayacak bursiyerlerimiz ile çalışmalarımızın artmasını dilemekteyiz.

KIRIM’DA BİR ÇOCUK OKUT KAMPANYASI

1 Eylül 2000 tarihinde başlatılan ve desteklerinizle gittikçe büyüyen “Kırım’da Bir Çocuk Okut” kampanyası sayesinde yaklaşık 1200 öğrenci burs aldı. Kampanyaya başta Türkiye olmak üzere ABD, Almanya, Kanada ve hatta Japonya’dan, Yeni Zelanda’dan bine yakın destekçi katıldı.

2014 yılına dek devam eden kampanyanın yürütülmesine onlarca gönüllü destek verdi. Ancak Rus işgali Kırım’daki soydaşlarımızın geleceğine büyük bir darbe vurdu. Yarım adada yaşanan insan hakları, ihlalleri mektup yoluyla haberleşme imkanlarının sınırlanması, yaşanan terör ortamı ve en önemlisi Rusya’nın yabancı yardım kuruluşlarına karşı koyduğu engellerin işgal altındaki Kırım’ı da kapsaması kampanyamızın yürütülmesini durdurdu.

Kırım’daki üniversitelerden verilen diplomalar Rusya haricindeki ülkeler tarafından tanınmıyor. Bu durum Kırım’daki gençleri farklı alternatifler aramaya itiyor.

Ukrayna, Türkiye ve Polonya devletlerinin desteğiyle yükseköğrenim imkânları sözgelişi Ukrayna’da 12 üniversitede binlerce Kırımlı öğrenciye öğrenim bursu ve sınavsız giriş imkânı sağlandı. Ancak bu öğrencilere destek verilememiş olmasından dolayı sadece 100 öğrenci müracaat etmiş durumda. Kırım’da ambargo yüzünden geçinmek zorlaştığından veliler çocuklarını uzaklarda okutmaya cesaret edememekteler. Kırım’ın dışında okumak isteyen öğrencilerin barınma ve eğitim ihtiyaçları için burs vererek soydaşlarımızın alacağı eğitimle geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayabiliriz.

Kırım Tatar Türkü öğretmen ve üniversite öğretim üyelerinin Kırım dışında katılacakları konferans ve eğitimlerin masraflarını karşılayabiliriz.
Kırım’da Bir Çocuk Okut kampanyası çerçevesinde yapmış olduğunuz hayırları şartlı bağış (1) olarak devam ettirmek istediğinizi bildirmeniz ve aşağıda yer alan formda güncel iletişim bilgilerinizi paylaşmanız halinde size yeni kampanya hakkında ayrıntılı bilgilendirmeler yapılacaktır.

Burs miktarını 1 öğrenci için en az aylık 30 USD / 30 EUR / 110 TL olarak belirledik;hesap numaralarımız aşağıdadır. Sürekli bağış yapamayacak gönüllülerimiz için havuz hesabı oluşturarak ihtiyaç sahibi çocuklarımıza yardımda bulunmaktayız. Bu hesaplara göndermiş olduğunuz fitre, zekat ve sadakalarınız sadece çocuklara eğitim desteği için kullanılmaktadır.

(1) Şartlı Bağış: Bağışçının, belli bir şartın yerine getirilmesi amacıyla derneğimize yapmış olduğu nakdi bağışıdır. İlgi ve desteğiniz için teşekkür ederiz,
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten

e-posta: egitim@istanbulkirim.org
e-posta: info@istanbulkirim.org
Telefon: +90 212 534 92 31
Belgegeçer: +90 212 635 26 11

KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ HESAP NUMARALARI

İŞ BANKASI/ŞEHREMİNİ ŞB.  HESAP NOIBAN
 TL 1049-1405598 TR97 0006 4000 0011 0491 4055 98
 EUR 1049-0870891 TR56 0006 4000 0021 0490 8708 91
 USD 1049-0870886 TR94 0006 4000 0021 0490 8708 86