Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesinden sürgünün yıl dönümünde anma programı

14 Mayıs 2020, 10:26

Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının yıl dönümünde anma programı tertip edecek.

Sürgünün yıl dönümü olan 18 Mayıs 2020 tarihi akşam saat 19.00-19.44 arası gerçekleşecek olan anma programı, Zoom uygulaması üzerinden çevrimiçi katılım ile gerçekleşecek.

Program kapsamında; milli marşlar okunacak, anma konuşması düzenlenecek ve Kırım Tatar halkının şehitleri için dua edilecek.

Programa katılım için gereken tüm ayrıntılara, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesinin Facebook hesabından ulaşılabilir.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi
Kırım Tatar sürgünü ve soykırımı
Bunlara da bakın: