Kırım Derneği Genel Merkezi ve Kırım Gelişim Vakfı yönetiminden Büyükelçi Bodnar'a ziyaret

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ekim 2021, 21:43
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ekim 2021, 21:43

Kırım Derneği Genel Merkezi ve Kırım Gelişim Vakfı yönetimi, Ukrayna’nın yeni Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar’ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin paylaşımda bulunan Büyükelçi Bodnar, “Türkiye’de sayısı birkaç milyona ulaşan Kırım Tatar diasporası ile verimli etkileşimin devam etmesi özellikle önemlidir.” dedi.

Ukrayna’nın yeni Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, 16 Ekim 2021’de Türkiye’ye geldi. Büyükelçi Bodnar, 18 Ekim 2021’de Türkiye Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Tunca Özçuhadar’a güven mektubunun örneğini sundu. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi ve Kırım Gelişim Vakfı yönetiminden oluşan bir heyet, bugün Ukrayna’nın yeni Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette; Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Dünya Kırım Tatar Kongresi Teftiş Kurulu Üyesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Aydoğan, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Türkiye Gençlik Koordinatörü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Araştırma Görevlisi Fethi Kurtiy Şahin yer aldı.

Ukrayna’nın yeni Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda, Kırım Tatar diasporası temsilcileriyle bir araya geldiğini duyurarak şunları kaydetti:

“Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi temsilcileriyle bugün bir araya gelmek ve gelecek planları ile ortak kültürel ve insani projeleri tartışmak için hoş bir fırsatım oldu.
Bizim devletimiz için Kırım’daki durumla ilgili gerçeğin bildirilmesi, Rus işgalci yönetiminin mağduriyetinde olan Ukraynalıların ve Kırım Tatarlarının hak ve menfaatlerinin korunması, Kırım Platformu Zirvesi kararlarının uygulanması ve Kırım’ın işgalden arındırılmasının sağlanması öncelik olmaya devam etmektedir.
Türkiye’de sayıları birkaç milyona ulaşan Kırım Tatar diasporasından kişiler ile verimli etkileşimin devam etmesi özellikle önemlidir.”

Bodnar ayrıca heyetin hediye ettiği Kırım Tatar sembollü kravat için teşekkür ederek, “Kırım yönünde çalışırken en güvenilir maskotum olacak!” dedi.

UKRAYNA’NIN YENİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ VASIL BODNAR KİMDİR?

Vasıl Bodnar, 20 Eylül 1976 tarihinde Ukrayna’nın Ternopil İli, Kozivskıy İlçesi, Olesıne köyünde doğdu. 1998 yılında Lviv Milli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesinden mezun oldu. 1999 yılında Hollanda Clingendael Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde Avrupa Entegrasyonu konusunda eğitim aldı. 2003 senesinde Lviv Milli Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1998 yılında Ukrayna Dışişleri Bakanlığında çalışmaya başlayan Bodnar, 2013-2015 döneminde Ukrayna’nın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde Elçi-Müsteşar görevini yaptı. 2015 yılında Bodnar Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu olarak atandı.2017 yılında Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı görevine getirildi.