Kırım Derneği Genel Merkezi, Kırım Tatarlarına yapılan baskıyı kınadı

Diaspora
Ozan Barış Erim
09 Eylül 2021, 15:00
Ozan Barış Erim
09 Eylül 2021, 15:00

Kırım Derneği Genel Merkezi, Kırım’da 3-4 Eylül 2021 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarının alıkonulması ile ilgili kınama mesajı yayımladı. Yayımlanan kınama mesajında, “Onlara yapılan her baskı, zulüm ve hakareti bize yapılmış kabul edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Kırım’da, 3 ve 4 Eylül 2021 tarihlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) alıkonuldu. Alıkonulan Kırım Tatarları sözde mahkemelerde yargılanarak tutuklandı. Kırım Tatarlarının alıkonulmasıyla ilgili Kırım Derneği Genel Merkezi, bugün bir kınama mesajı yayımladı. Derneğin kınama mesajında, “Asılsız iddialarla göz altında tutulan bu insan hakları savunucuları terörizm suçlaması ile karşı karşıyadır.” diye kaydedildi.

Konu ile ilgili Kırım Derneği Genel Merkezi’nden yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Kırım Tatar Millî Meclisi Birinci Başkan Yardımcısı Nariman Celâl ve 4 Kırım Tatar aktivist 4 Eylül 2021 tarihinde, sabaha karşı evlerine düzenlenen baskınlar sonrasında işgalci Rus güçleri tarafından tutuklanmıştır. Asılsız iddialarla göz altında tutulan bu insan hakları savunucuları terörizm suçlaması ile karşı karşıyadır.

Türkiye’de yaşamakta olan biz Kırım Tatarları Türkiye’yi Vatanımız, Osmanlı’yı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni devletimiz bildik. Çalışkan, dürüst, iyi vatandaşlar olduk. Birinci Dünya Savaşı’nda da İstiklâl Savaşı’nda da şehit vermemiş, gazisi olmayan aile yok gibidir. Bizler Yemen’den Sarıkamış’a, Çanakkale’den Sakarya’ya ve hatta Büyük Taarruza katılmış dedelerimizin hatıralarıyla büyüdük. Günümüzde de Türkiye’miz ve Cumhuriyetimiz en hassas olduğumuz mevzuların başında gelmektedir. Ancak, Vatanımız Kırım’ı ve orada yaşayan kardeşlerimizi hiçbir zaman unutmadık.

Vatanımız Kırım’da sırasıyla Çarlık Rusyası, Sovyetler Birliği ve şimdi de Rusya Federasyonu tarafından halkımıza yapılan muamele hiçbir zaman değişmemiştir. Bu siyasetin adı “Kırım’ı Müslümansızlaştırma, Tatarsızlaştırma” siyasetidir. 238 yıldır bize, Kırım Tatarlarına uygulanan bu siyaset halkımızı yok edememiştir. Asırlarca muhacerete zorlanmış olsak da; 18 Mayıs 1944 tarihinde bütün halkımız bir gecede Ural Dağları’na, Orta Asya Çöllerine sürülerek yok edilmek istenmiş olsa da; Kırım Tatarlarının direnci ve azmi sayesinde bu girişimler başarılı olamamıştır.

Halkımız, kaba kuvvete ve terörizme başvurmadan hukuk, insan hakları ve demokrasi kavramları doğrultusunda yürütülen Kırım Tatar Millî Hareketi sayesinde sürgün yerlerinde örgütlenmiş ve Vatana dönüş mücadelesini başarıyla sonuçlandırmıştır. Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında Ukrayna’nın bir parçası olan Kırım’da yeniden millî ve dinî kurumlarını oluşturup kültürel ve medenî inkişaf yolunda mücadelelerine devam etmişlerdir. Öz yönetim organlarımız olan ve demokratik yöntemlerle çalışan Kurultay ve Millî Meclisimizi 1991 yılında toplayarak var olma mücadelelerini sürdürmüşlerdir.

Rusya Federasyonu’nun 2014 yılında Kırım’ı işgali hiçbir ülke tarafından kabul edilmemiştir. Bu işgale en başından beri karşı çıkan ve insanlık onuru için mücadele eden Kırım Tatarlarıdır ve onların temsil organı olan Kırım Tatar Millî Meclisi’dir. İşgalin birinci gününden beri tavizsiz bir duruş ortaya konmuştur. Kırım Tatarlarına ve liderlerine karşı uygulanan büyük baskılar bu sebeplerle yapılmaktadır. Onlarca aktivist kaçırılmış ve öldürülmüştür. Yıllardır akıbetlerini bilmediğimiz dostlarımız vardır. Faili meçhul bu olaylar artarak devam etmektedir. Maksat Kırım Tatarlarını Kırım’da sindirmek ve mümkünse Kırım’dan kaçırmaktır.

Son olarak Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl ve dört aktivist sabaha karşı evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınmışlar ve 4 Kasım 2021 tarihine kadar tutuklanmışlardır. Bu dostlarımızın akıbetini merak ettikleri için toplanan ve şiddetsiz bir şekilde bir arada bulunan Kırım Tatarları arasından da gözaltına alınanlar olmuştur. Tutuklanan bu Kırım Tatarları ile birlikte 42 kişi işgalcilerin elinde tutulmaktadır. Tamamen uydurma suçlamalarla hapse atılan bu aktivistler toplum tarafından sevilen, saygı duyulan, itibarlı şahsiyetlerdir.

Türkiye’de ve dünyanın 15 farklı ülkesinde yaşayan milyonlarca Kırım Tatarı kardeşlerine ve halkımıza yapılan bu faşist, saldırgan, işgalci, asimilasyoncu siyaseti şiddetle reddetmektedirler. Onlara yapılan her baskı, zulüm ve hakareti bize yapılmış kabul edeceğiz.

Kırım, Kırım Tatarlarının vatanıdır.
Kırım Tatar halkı asla teslim olmayacaktır…

Türk ve dünya kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından bugün yapılan açıklamada Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen sözde “sabotaj eyleminin” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü.FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Bilindiği gibi, sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, dün KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.