Kırım Derneği Genel Merkezi, Kırım Tatar nakış sergisine sahne oldu

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2022, 16:43
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2022, 16:43

Ayyıldız Huri Kaptan/QHA Ankara

Kırım Derneği Genel Merkezi’nde bugün, Balköy Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projeleri Sergisi gerçekleştirildi. Sergiye; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Dr. Denıs Zolotarov, Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan katıldı. Proje ve sergi kapsamında QHA’ya açıklamalarda bulunan Kaymakam Bilgihan, “Ballıkpınar Köyü merkezli bu projemizle amacımız; Ballıkpınar’daki ekosistemi, kültürel zenginliği anlatmaktı. Bunun içinde Ballıkpınar’da bir takım çalışmalar yaptık. Ballıkpınar’da Kırım Kültür Evi’ni oluşturduk. Bundan sonraki amacımız; Ballıkpınar merkezli olmak üzere Balköy Projesi markası adı altında özellikle dokuma ürünlerimizi, Kırım Tatar nakışının kullanıldığı ürünlerimizi hem kültürümüzü paylaşmak hem tanıtmak hem de ticarileştirmek adına insanlarla paylaşmak.” dedi.

Ankara Gölbaşı Ballıkpınar Köyü’nde kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesi’nin devamı olarak Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nce yürütülen Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projesi Sergisi, 4 Ocak’ta Kırım Derneği Genel Merkezi’nde, Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Sosyal Tesisi’nde gerçekleştirildi. Ankara Gölbaşı Ballıkpınar Köyü’nde kırsal kalkınma amacıyla düzenlenen Balköy Projesi’nin devamı olarak Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nce yürütülen Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projesi Sergisi çerçevesinde üretilen ürünler sergilendi.

KIRIM DERNEĞİ GENEL MERKEZİ’NDE KIRIM TATAR NAKIŞLARI SERGİLENDİ

Sergi programı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Ardından, Kırım Tatar nakışlarının işlendiği sergi gezildi ve ürünler ziyaretçilere tanıtıldı.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu’ya Kırım Tatar kalpağı, Tarak Tamgalı kravat takdim etti. Gölbaşı Kaymakamı Bilgihan’a ise Tarak Tamgalı kolye hediye edilirken katılımcılara da benzer çeşitli hediyeler takdim edildi.

Ardından program, Kırım Tatar halk oyunlarını sergileyen Cıyın Ansambli’nin dans gösterisiyle devam etti. Dans gösterisinin ardından Kırım’ı ve Kırım Tatar kültürünü anlatan slayt gösterisi yapıldı.

GÖLBAŞI KAYMAKAMI BİLGİHAN: AMACIMIZ; KIRIM TATAR NAKIŞININ KULLANILDIĞI ÜRÜNLERİMİZİ TANITMAK

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Balköy Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projeleri Sergisi hakkında QHA’ya verdiği röportajda şunları kaydetti:

Yaklaşık 2 yıl önce Kalkınma Ajansının desteğiyle Balköy Projesi adıyla bir proje başlatmıştık. Ballıkpınar Köyü merkezli bu projemizle amacımız; Ballıkpınar’daki ekosistemi, kültürel zenginliği anlatmaktı. Bunun içinde Ballıkpınar’da bir takım çalışmalar yaptık. Okulumuzu, sağlık ocağımızı, ve çeşitli etkinliklerin de beraberinde dokuma atölyemizi oluşturduk. İstedik ki; buradaki kültürü gelen insanlara da anlatmış olalım. Bunun için de Ballıkpınar’da Kırım Kültür Evi’ni oluşturduk. Projemiz yaklaşık 6 ay önce bitti. Ancak biz bunun devamını getirmek için Ankara Kalkınma Ajansına bir teknik destek projesi olarak sunduk. Bugün burada açılışını yaptığımız sergi kapsamındaki ürünlerin, Kırım’dan davet ettiğimiz Kırım Tatar nakış ustası Ayşe (Osmanova) hanımın önderliğinde bir kursla yaklaşık 3 ayda kursiyerlerimize eğitimini vermiş olduk. Bu, Kırım Tatar nakışının el sanatları ile üretilmesi noktasında bir eğitimdi.
Bundan sonraki amacımız; Ballıkpınar merkezli olmak üzere Balköy Projesi markası adı altında özellikle dokuma ürünlerimizi, Kırım Tatar nakışının kullanıldığı ürünlerimizi hem kültürümüzü paylaşmak hem tanıtmak hem de ticarileştirmek adına insanlarla paylaşmak.

Gölbaşı Kaymakamı Bilgihan, ayrıca Gölbaşı Halk Eğitim Merkezinde Kırım Derneğinin hocalarının desteğiyle Kırım Tatar halk oyunlarının öğretileceği ve icra edileceği bir dans kursu açma planlarının olduğunu da paylaştı.

BALLIKPINAR KÖYÜ

Ankara‘nın Gölbaşı ilçesine bağlı 54 mahalleden biri olan Ballıkpınar köyü, Kırım’ın Rusya tarafından ilk işgalinden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalıp Romanya’ya yerleşen oradan da 20’inci yüzyılın başında Türkiye’ye göç eden Kırım Tatarları tarafından kuruldu. Ballıkpınar, kendine özgü yapılış ve sokak planı ile cumhuriyetin ilk yıllarında “örnek köy” statüsü kazandı.

BALKÖY PROJESİ NEDİR?

Ballıkpınar Köyü’nde 2020 yılı itibarıyla kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesi yürütülmeye başlandı. Ankara Kalkınma Ajansının “Kırsalda Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı” çerçevesinde desteklenen proje kapsamında eko-turizme yönelik bir uğrak yeri oluşturulması hedeflendi. 18 Eylül 2021 tarihinde Balköy Projesinin kapanış toplantısı yapılırken proje kapsamında onarılarak yeniden faaliyete geçirilen Ballıkpınar İlkokulu, Kırım Kültür Evi, Sağlık Ocağı ve çeşmelerin açılışı gerçekleştirildi. 15 aylık bir çalışma süresi sonucu ortaya konulan projenin amacı; Ballıkpınar Köyü ve çevrelerinde yaşayan halkın kalkınması olarak belirtilirken, yöresel ürünlerin üretim ve ticarileşme süreçlerini geliştirmek, alternatif etkinlik alanları oluşturmak, geleneksel değerleri açığa çıkartıp devamlılığını ve tanınırlığını sağlamak şeklinde ifade edildi. Kırım Tatar Hasat Şenliği “Derviza”nın ilk kez bölgede yapılması ile de bu renkli kültürün tanıtılmasının amaçlandığı kaydedildi.

Gölbaşı Kaymakamlığınca yapılan açıklamaya göre Balköy Projesiile amaçlanan hedefler şöyle:

Genel Amaç: Ankara kırsalında yetiştirilen yöresel ürünlerin, üretim ve ticarileşme süreçlerini geliştirmek, alternatif etkinlik alanları ile geleneksel somut ve soyut değerleri açığa çıkarıp devamlılığını ve tanınırlığını, ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerin geliştirilmesini böylelikle turizm ve tarım potansiyelinde artış sağlamak, kırsal alanlarda yaşam refahını yükseltmek ve bölgedeki gelişmişlik farklarını azaltmak.

Özel Amaçlar: Ankara ili Gölbaşı ilçesi Ballıkpınar Mahallesi ve çevresinde sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak ve bölgeyi çekim merkezi haline getirmek amacıyla;

-Yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlaması ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi,

-Eğitim merkezi tadilatı ve düzenlemesi ile Ballıkpınar’da yaşayan 470 kişiye ev pansiyonculuğu, e-pazarlama, workshop eğitimi, ticari ürün geliştirme, proje oryantasyon ve hizmet sektörüne uyum eğitimleri verilerek satış ve pazarlama kanallarının etkin kullanılmasını, ürünlerin tüketiciyle buluşturulmasını sağlamak. Ballıkpınar mahallesi ve çevre mahallelerden gelecek kişilere hijyen, dokuma, nakış, tarımsal/hayvansal üretim, evsel atıkların dönüştürülmesi, bahçe düzenleme ve arıcılık ile ilgili eğitimlerle katma değer yaratarak eko-turizmi canlandırmak, ticarileşmeyi teşvik etmek.

-Bölge kadınlarının düzenleyeceği workshoplarla yöresel mutfakları tanıtıp, gıda alanında ürün tasarımı yaparak ürün çeşitliliğini arttırmak.

-Rekreasyon projesi sonucunda uygulama bahçesi ve pazar yeri oluşturularak Gölbaşı kırsalında yer alan mahallelerin ekolojik ve sürdürülebilir tarım anlayışından yola çıkarak; güvenilir ve sağlıklı ürünlerin üretilmesine, yerinde ekoturizm faaliyetleri ile tüketicilerin beğenisine sunulmasına, e-ticaret faaliyetleri ile Ankara öncelikli olmak üzere yurtiçi pazara açılması yoluyla kırsal kalkınmaya destek sağlamak.

-Dokuma makinelerinin alımı ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi akademisyenleri tarafından planlanacak eğitimler ile yöresel motifleri ön plana çıkaracak ürün tasarımı yapmalarını sağlamak.

-Düzenlenecek çocuk oyun alanı ve alternatif etkinlik alanları ile yerli turistlere doğayla iç içe sosyal faaliyet alanı sunmak ve çeşitliliği artırmak.

-Mevcut evlerden iki tanesi seçilerek pansiyon olarak düzenlemek. Bu sayede bölge halkına alternatif gelir kaynağı sunmak, ziyaretçilere de doğal köy ortamında yaşam deneyimi sunarak, sosyal kültürel etkileşime katkıda bulunmak

-Düzenlenecek Derviza şenliği ile bölgede yaşayan Kırım Türklerinin kültürünü yaşatmak ve tanıtmak

-Amatör fotoğraf çekimi sonuncunda düzenlenecek sergi ile bölgenin proje öncesi ve sonrası sürecini ortaya koyarak, tanınırlığa katkı sağlamak.

-Yurt içine teknik gezi düzenlemek.