Kırım Derneği Çatalca Şubesi, 1944'te vatanlarından koparılan Kırım Tatarlarını, sürgünün yıl dönümünde dualarla andı

Diaspora
qha muhabir
15 Mayıs 2022, 18:07
qha muhabir
15 Mayıs 2022, 18:07

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Çatalca Şubesi, 18 Mayıs 1944’te vatanlarından sürgün edilen ve sürgünde hayatını kaybeden Kırım Tatarları için anma etkinliği düzenledi. Etkinlikte, sürgünde hayatını kaybeden Kırım Tatarları için dualar edildi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Çatalca Şubesi tarafından, yaklaşan 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 78’inci yıldönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi. İzzettin Mahallesi Kırım Türkleri Sosyal Tesisinde bugün gerçekleşen etkinlikte, sürgünde hayatını kaybeden Kırım Tatarları için mevlüt okundu, dualar edildi. Etkinliğe, Kırım Derneği Çatalca Şubesi Başkanı Erol Taylan, İzzettin Tatar Mahallesi Muhtarı Seyitali Aksoy ve beraberinde 30’a yakın misafir katıldı.

18 MAYIS 1944’TE KIRIM TATARLARINA NE OLDU?

Sovyet rejimi yönetimindeki Josef Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarları evlerinden, yurtlarından koparıldı. Sovyet askerleri, gece yarısı yüzlerce Kırım Tatarını zorla evlerinden çıkarıp hayvan vagonlarına bindirdi. Başka ülkelere hatta Sibirya’ya kadar sürülen Kırım Tatarları vagonlarda havasızlık, açlık ve susuzluk gibi nedenlerden hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden yüz binlerce insanın naaşı yol kenarına atıldı.