İstanbul'da 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı anma etkinliği düzenlenecek

Diaspora
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 23:57
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 23:57

Kırım Tatarlarının vatanlarından koparılıp sürgün edilişlerinin 78’inci yıldönümünde İstanbul Üniversitesi ve Kırım Türkleri Kültür ve Yradımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından ortak bir anma programı düzenlenecek. 20 Mayıs 2022’de düzenlenecek programa, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer katılacak.

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 78. yıldönümünde, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi ile İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ortak program ile Kırım Tatar Sürgünü’nü anacak. Kırım Tatarlarının sürgün edilişinin 78. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleşecek etkinlik, 20 Mayıs 2022’de saat 15.00’te İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek.

Etkinlikte, Kırım Tatarı tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer, Dr. Öğretim Üyesi Ayna Askeroğlu Arslan, Kırım Türkleri Kültür ve yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, yazar Hasan Kırımer, Eskişehir Kırım Halk Bilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (EKHAD) Başkanı Recep Şen, Romanya eski milletvekili ve müsteşar Necat Sali konuşmalarını gerçekleştirecek.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını vatanlarından sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatanlarına dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgününü, soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.