İsmail Gaspıralı Derneğinden Vatan Kırım'a ilaç desteği

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
03 Aralık 2020, 21:47
Ömer Cihad Kaya
03 Aralık 2020, 21:47

İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği, Rus işgali altındaki Kırım’da koronavirüs salgını kapsamında yaşanan ilaç sıkıntısına karşı kampanyaya destek vererek; toplanan ilaçları Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’a gönderilmesi üzere Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğuna teslim etti.

Vatan Kırım’da koronavirüs salgını kapsamında yaşanan ilaç eksikliğine dikkat çekmek üzere Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresinin başlattığı kampanyaya destek veren İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği, bugün kampanya dahilinde topladığı ilaçları Ukrayna Başkonsolosluğuna ulaştırdı.

İLAÇLAR, KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİ TARAFINDAN KIRIM’A GÖNDERİLECEK

Derneğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Bir süredir dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü Kırım’da da yoğun şekilde yaşanmakta, ağır tahribatlara yol açmaktadır. Bu nedenle, Türkiye’de yaşayan Kırım kökenli ve Kırım’a duyarlı vatandaşlarımız, Kırım’da tedavilerde kullanılmak üzere derneğimiz ve Paylaşım Pınarı adlı gruba ilaçlar yollayarak, Kırım’a iletilmesini talep etmişlerdir. Dernek başkanımız Hakkı Karadaş ve Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri ile temas sağlayarak, toplanan ilaçların KTMM Başkanı Refat Çubarov’a teslim edilmesini talep etmiştir. Gönderilen ilaçlar KTMM tarafından ihtiyaç sahibi kişiler için Kırım a gönderilecektir. 3 Aralık 2020 tarihinde mevcut ilaçlar derneğimizin dost ve kardeş derneği olan İstanbul Ukranya Kültür Derneği yetkilisi Aliya Usenova tarafından konsolosluğa teslim edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov 24 Ekim 2020 tarihinde Facebook hesabından yaptığı konuya ilişkin açıklamasında, “Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kovid-19’un yayılmasının felaket epidemiyolojik durumun oluşmasına neden oldu. İşgal altındaki Kırım’ın tıp ve eczane tesislerinde, Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı.