Gelecek Partisi, ünlü Kırım Tatarı yazar Cengiz Dağcı'yı 10’uncu vefat yıl dönümünde İstanbul'da andı

Diaspora
_QHA Ankara
10 Ekim 2021, 16:41
_QHA Ankara
10 Ekim 2021, 16:41

Milyonlarca Kırım Tatarının anavatanları Kırım’a duyduğu özlemi, eserleriyle dile getirerek hafızalara kazınan ünlü Kırım Tatarı yazar Cengiz Dağcı, vefatının 10’uncu yıl dönümünde anılmaya devam ediyor. Dağcı’nın vefatının yıl dönümü dolayısıyla Gelecek Partisi tarafından İstanbul’da “Ata Topraklarına Hasret Giden Bir Sürgün” etkinliği düzenlendi. Gelecek Partisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “Türkiye hiçbir zaman Güzel Kırım’ı unutmayacak. Türkiye hiçbir zaman Cengiz Dağcı’nın emanetini unutmayacak, o emanet sahipsiz değil.” ifadelerini vurguladı. Ayrıca, programa ilişkin QHA’ya açıklamalarda bulunan Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Koordinatörü ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, bu tür faaliyetlerin Kırım Tatar davasına olan katkılarına ve önemine dikkat çekti.

Kırım Tatar Sürgününün sembol ismi, Türkçe yazdığı eserleri ile tüm dünyada tanınan, Kırım Tatar yazar Cengiz Dağcı, vefatının 10’ncu yılında anılmaya devam ediyor. Gelecek Partisi tarafından bugün İstanbul’da saat 11.00’de “Ata Topraklarına Hasret Giden Bir Sürgün” adlı Dağcı’yı anma etkinliği düzenlendi. Etkinlik basına açık gerçekleştirildi. Etkinliğe; Gelecek Partililerin ve çok sayıda davetlilerin yanı sıra Kırım Gelişim Vakfı, Gebze Kırım Derneği, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, Kırım Derneği Konya Şubesi adına temsilciler katılım gösterdi.

ZAFER KARATAY’IN YÖNETMENLİĞİNİ ÜSTLENDİĞİ CENGİZ DAĞCI BELGESELİ GÖSTERİMİ

KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın yönetmenliğini üstlendiği Cengiz Dağcı Belgeseli gösterimiyle başlayan etkinlikte, Gelecek Partisi Kültür Sanat Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün, Sivil Toplum Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, yazar İsa Kocakaplan konuşmacı olarak yer aldı. Etkinlikte ayrıca, Gelecek Partisi Başkanı, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu da bir konuşma gerçekleştirdi.

Gelecek Partisi Başkanı, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, dönemin Türkiye Dışişleri Bakanı olarak girişimleri sonucu 2011 yılında Londra’da vefat eden Dağcı’nın naaşının, hasret olduğu ata topraklarına, Kırım’a defnedilme sürecini anlattı.

Cengiz Dağcı’nın herhangi bir edebi şahsiyet olarak görülmemesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, “Öyle şahsiyetler vardır ki; kendi şahıslarında, kendi milletinin bütün çilesini, umudunu, ızdırabını yansıtır. Halkıyla birlikte yaşar, halkıyla her şeyi hisseder. Öyle insanlar vardır ki; mekanı, toprağı, vatanı doğrudan temsil eder. Eğer o şahsiyetler olmazsa; o milletin ve vatanın nesilden nesile aktarılmasının imkanı yoktur. O şahsiyetler olmazsa; bir kimlik bilincinin, bir ruhun aktarılmasının da imkanı yoktur. Cengiz Dağcı, hayatıyla Kırım Tatarlarının asırlardır yaşadığı ızdırabının sözcüsü oldu. Her satırında bir Kırım Tatar kimliğinin izlerini bulursunuz, her cümlesinde o kitaba nüfuz etmiş ruhu bulursunuz.” dedi.

“CENGİZ DAĞCI, TÜRKÇE NEFES ALIP TÜRKÇE NEFES VERMİŞTİR”

Nasıl Bahçesaray vakur bir şekilde hala ayakta ise Cengiz Dağcı da edebiyatın vakur Kırımlısıdır. Boyun eğmemiştir, susmamıştır, ızdırap çekmiştir ama bu ızdırabı yüreğine gömmüş kin tutmamıştır. Türkiye gelemediği için hüzün duymuştur ama küsmemiştir, benim vatanım demiştir. Türkçe yazmış, Türkçe konuşmuştur, Türkçe duymuştur, Türkçe nefes alıp nefes vermiştir.

Gelecek Partisi Başkanı, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu.


Cengiz Dağcı’yı anmaktan onur duyduklarını ifade eden Davutoğlu, “Mirası omuzlarımızda bir emanet, onun güzel Türkçesi kıyamete kadar Kırım’da ve bu topraklarda sesi kesilmeyecek gür bir sedadır” dedi.

DAVUTOĞLU: CENGİZ DAĞCI’YI SEVMEK İÇİN TATAR OLMAYA GEREK YOK

Davutoğlu konuşmasında ayrıca Dağcı’nın Korkunç Yıllar eserinden satırlara yer vererek Doğu Türkistan’daki zulme de dikkat çekti. Cengiz Dağcı’yı sevmek için Tatar olmaya gerek yok diyen Davutoğlu, “Onu sevmek için Türk olmak, Müslüman olmak, kısaca insan olmak yeterlidir” diye konuştu.

“Nice insanlar vardır ki, bedeniyle o toprakta yaşar ama ruhuyla o toprağa bağlı değildir. Cengiz Dağcı bedeniyle vatanından ayrı olmakla birlikte ruhuyla her an vatanında olan bir üstün şahsiyettir. Dağcı bugün bilsin ki, bugün Bahçesaray’da, Kızıltaş’ta, Akmescit’te hüzün olsa da bu hüzünlerin sonu yurdunu hiçbir zaman kaybetmeyen nesillerin sayesinde, Türk ve Kırım Tatar kimliğinin yaşatılmasıyla bitecektir.”

Gelecek Partisi Başkanı, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu.

Kırım Tatarlarıyla birlikte Türkiye’den Kırım’a seslenen Davutoğlu şunları kaydetti:

“Türkiye hiçbir zaman Güzel Kırım’ı unutmayacak. Türkiye hiçbir zaman Cengiz Dağcı’nın emanetini unutmayacak, o emanet sahipsiz değil. Acılar da olsa, ızdıraplar da çekilse biz Ey Güzel Kırım demeye devam edeceğiz. Ey Güzel Kırım dediğimiz gibi Ey Güzel Kaşgar demeye de devam edeceğiz. ‘Selam olsun; Selam olsun Bahçesaray’dan Kaşgar’a diyen Cengiz Dağcı’ya.”

Etkinlik sonunda Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesinden Şerife Orak Davutoğlu’na Kırım Tatarları adına kalpak hediye etti.

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Koordinatörü ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, programa ilişkin QHA’ya açıklamalarda bulundu. Türk dünyasına örnek, büyük bir şahsiyet olan Cengiz Dağcı’nın anısına muhteşem bir anma programı gerçekleştirildiğini ifade eden Şilit, bu tür faaliyetlerin Kırım davasına çok büyük katkılar sunduğunu dile getirdi.